| problematic_9107 a întrebat:

Heeeeii, help please. Am mari probleme: )). Sambata se organizeaza niste cursuri de chitara pentru incepatori (INCEPATORI, de la stadiul 0) in oras si as vrea ff mult sa ma duc, imi doresc sa invat sa cant la chitara, n-as vrea sa ratez ocazia...acum vine intrebarea: este greu sa inveti sa canti la chitara? adica nu stiu cum sa ma exprim... e nevoie de o anumita tehnica speciala incat sa trebuiasca sa tii minte mereu unde sa apesi cu degetul laughing? Sau vine totul de la sine, pe parcurs, in sensul ca e destul de usor? Si cam cat ar costa o chitara clasica pentru incepatori? Nu vreau una "sofisticata", etc... pentru inceput imi ajunge una de care sa ma pot fol la cursuri. Aaah! Si in cam cat timp (de la primul curs) poti ajunge sa cunosti o mel atat de bine incat s-o poti canta? Muuulte intrebari... dar sunt fff nedumerita, nerabdatoare, etc; D. Sper doar sa nu fiu si dezamagita...pentru ca n-am pus mana in viata mea pe o chitara, stiu notele muzicale (aproximativ bine, in gama Dolaughing ), dar ma atrage f mult instrumentul si consider ca pasiunea te poate ajuta cat-de-cat. Multumesc anticipat pentru raspunsuri; D... Btw, am 14 ani ...in caz ca ajuta cu ceva ))

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allo happy
Un cantec il poti canta de la primele 10-15 lectii. LEctiile in sine sunt grelute, nu trebuie sa incurci niciodata prima coarda, cu a 2a, trebuie sa stii ca se numara de jos, si trebuie sa inveti prima casa, a 2 a casa etc... Pentru mine a fost destul de greu... Nu intelegeam nimic, dar faceam ce facea prietena mea. Dar am avutsi un profesor foarte rabdator, care a stiut sa ma invete, sa imi explice cand nu intelegeam!
Trebuie sa ai mare grija, ca firele sunt foarte fine, si mare rabdare, pentru ca primele 5 lectii, o sa fie cele mai dificile. O sa te doara degetele, fara unghii lungi, ca te altfel se rup singure/...
Daca tii atat de mult... incearca, dar iti spun ca e greut...

3 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Hey happy
Stai linistita ca nu e foarte greu mai ales daca iti place big grin....depinde si de profesor....eu de exemplu dupa vreo 3 ore am putut invata cantece acasa...si o chitara costa in jur de 2 mil pentru inceput big grin
Spor la cantat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai du-te frate sa inveti, pui intrebari aiurea. Nu e greu decit daca nu-ti place.

| problematic_9107 explică:

Hmmm. multumesc de rasp. Chestia cu unghiile lungi o stiam si eu, dar desi nu suport sa am unghiile scurte (sunt fata... dar n-are nicio treaba asta), de dragul chitarei as putea renunta la ele dancing

"Frate", nu cred ca pun intrebari aiurea, incerc sa ma documentez, sa aflu de la altii...meseria se fura :].

4 ore pe zi nu cred ca am timp.De fapt...nu cred...NU AM clar. Voi face cursurile doar sambata, o ora si poate in timpul liber singura, cateva ore... da...stiu,va fi foarte greu si va dura mult timp pana sa ajung sa interpretez un cantec in ritmul asta, dar nu urmaresc sa devin vreun guitar hero...
Sper sa nu fie chiar asa cu degetele... stiu ca dupa un timp ti se ingroasa pielea si nu mai simti durere, dar totusi...sa-ti sangereze?! :? pfiu.
Sper sa am si eu parte de un profesor rabdator, care sa inteleaga pasiunea si s-o dezvolte in ceva mai mult decat atat...alltfel ma las, n-am sanse)).

Multumesc pentru toate informatiile, m-ati cam nelinistit...pentru ca... da... ca oricare, am impresia ca din prima ora voi fi experta, desi stiu ca nu e asa, am invatat lectia.

Sper totusi sa fie ok. msm de raspunsuri :X poo (P)