| Ŧιonค a întrebat:

Heeeelp TPU! Sunt in clasa a X-a impreuna cu o prietena. Ne stim inca de la gradinita si am fost mereu impreuna. Ea intotdeauna a fost o negativista si avea o mentalitate mai „deosebita", sa zicem. Pe mine niciodata nu m-a deranjat acest fapt, asa ca nu am adus in discutie subiectul asta, pana acum. Comportamentul ei s-a inrautatit, ea fiind si mai imorala ca atunci. Are o placere foarte mare de a-i face pe altii sa sufere, inclusiv animalele. E egocentrista si aroganta. Uneori se automutileaza, iar cand o intreb de ce, imi raspunde mereu cu aceeasi replica „E mai bine sa nu stii". In afara de mine, nu mai are nici un prieten. Toti s-au indepartat de ea din cauza comportamentului sau. Mie imi spune ca e mai bine sa o parasesc pentru ca toti oamenii sunt la fel. Ei creeaza legaturi cu o anumita persoana, mai ca apoi sa arunce acele legaturi cu usurinta cand ceva merge prost. Vreau sa-i arat ca nu e asa cum zice ea si s-o ajut. Ea a crescut intr-un mediu mai „ostil", sa zicem. Certuri in familie, urmate de un divort, respinsa de ambii parinti si nevoita sa traiasca impreuna cu bunicii. O inteleg si imi pasa foarte mult de ea, insa nu stiu daca sentimentul e reciproc. Intotdeauna am asemanat-o cu apa. Cu un lac mare cu apa. Cand privesti in lac, singurul lucru pe care il vezi este propria ta relexie. Nu ii stii adevarata sa natura. Chiar daca ea e in fata mea, e ca si cum nu ar fi acolo. Deci, dupa o lunga poveste vine si intrebarea. Cum as putea s-o ajut pe prietena mea? Am incercat cu psihologul si nu merge. Funda celui mai bun raspuns.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Drame,a fost de foarte multe ori ranita, incat numai poate spune ce simte cu adevarat. Poarta o masca, se ascunde, indeparteaza pe oricine se apropie de ea.Cauta sa faca pe oameni sa o paraseasca.Se vede cumva pusa la zid, nu doreste sa fie ajutata.Nu are nevoie, vrea sa treaca singura peste asta, nu e obisnuita ca cineva sa o ridice atunci cand cade.Amaraciune,vise spulberate, si umilinta. Daca e o fire incapatanata, o sa ai de munca grav, ador oameni de genul.Cu vorba imblanzesti si fiarele, nu faci nimic daca nu stii cum sa ii vorbesti happy

| T0T a răspuns:

Pare o fata minunata.

| ywar a răspuns:

1. Daca ea nu doreste sa mearga sa primesca sustinere de specialitate, nu o poti obliga. Orice ajutor ce nu a fost solicitat este pe trei sferturi agresiune.
2. Nu confunda compasiunea, mila cu dragostea. Nu au nimic in comun! Ceea ce tu incerci sa sugerezi este ca tu vrei ca aceasta sa iti fie alaturi, ceea ce dupa parerea mea inseamna chin.
3. Nu este crestinesc sa cari Crucea altcuiva. Las-o pe ea sa isi duca povara pana la capat.
4. Daca tu esti impacat sufleteste cu faptul ca ai facut tot pentru ca ea sa se simta macar putin ajutata (aici depinde de relatia voastra de prietenie) atunci e bine. Poti pune linistit capul pe perna. Mult noroc.