Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Heeei!
Trec clasa a 8-a si deja ma gandesc la liceu si la ce profil as vrea sa dau. Eu vreau sa ma duc la profil filologie deoarece nu le am cu matematica, nici cu fizica.Problema este ca, mama mea vrea sa ma duc la profil pedagogic pentru a ajunge invatatoare si de ce nu sa fac facultate pentru a ajunge profesoara. Eu chiar nu stiu ce sa aleg..imi place meseria de profesor si chiar mi-as dori sa ajung si eu unul, dar liceul de la mine din oras care are profil pedagogic nu este chiar un liceu asa de.bun. Intra mai mult tiganime, panarame si elevi cu note micute.
Mama imi spune sa nu ma iau dupa colegii, ce zic ei si unde se duc ei.Problema mai e ca nici macar eu nu stiu ce vreau.Nu stiu daca o sa imi placa si daca o sa ma 'integrez' acolo.
Imi place romana, engleza, biologia si sunt talentata la desen. Voi ce ziceti, sa ma axez pe pedagogic?

2 răspunsuri:
| robotiii a răspuns:

Buna! Si eu trec in clasa a 8-a si deja ma gandesc ce vreau sa fac si mai ales ce liceu vreau sa fac. Totul depinde de tine. Si mie imi place foarte mult matematica si eu as vrea sa dau la Economic la profilul de contabilitate sau la drept. Dar in orice ca nu vreau sa fac aici ci la oras. Parintii mei nu sunt de acord ca eu sa fac liceul la oras... Dar eu aleg si totul depinde de mine! Asa ca daca tu nu doresti sa dai la pedagogic nu da! Fa doar ce iti place tie pentru ca daca vei da la pedagogic si nu iti place tu vei regreta poate. Si na. succes :*

| Allexd20 a răspuns:

Bună! În primul rând părerea mea este că mama ta ar trebui să te lase să te gândeşti tu mai bine,pentru că asta depinde de viitorul tău, plus că tu ar trebui să te gândeşti bine ce meserie ai vrea happy după cum ştiu eu, la filologie dai si bac-ul la limba latină obligatoriu + istorie happy limbile străine : franceză şi engleză, şi la română desigur vei da bac-ul. despre pedagogie nu prea ştiu, fiindcă nu m-a interesat profilul, whatever.
Şi spuneai că acel liceu la care vrea să te ducă mama ta are elevi cam. nasoli să le spun aşa laughing sincer, contează şi colectivul, pentru că te afectează în mod negativ sau pozitiv, depinde de persoane happy. Poţi să te documentezi pe internet despre cele două profile, sau să întrebi câteva persoane de clasa a 11-a, a 12-a cum este :3. Baftă! Sper că te-am ajutat măcar puţin.