| mileyselydemy a întrebat:

Heeii. Stiu ca mai sunt 2 luni pana incepe scoala dar am nevoie de cateva sfaturi cu privire la prima zi de liceu. Adica, cu ce ar trebui sa ma imbrac, cum ar trebuie sa ma comport, cateva ponturi care m-ar putea ajuta sa incep clasa a IX-a cat mai bine.
Am nevoie de cat mai multe sfaturi. Multumesc anticipat.
Funda celui mai bun raspuns si vot celorlalte.

Răspuns Câştigător
| Alphaking a răspuns:

Imbracate cu ce ai mai bun, ceva ce sa spuna " sunt tare si nu esti de nasul meu ", incearca sa-i saluti pe toti, ai grija sa ajungi printre primii, dar nu prima si alege o banca pe la mijlocul randului din mijloc, cand cineva se aseaza langa tine, intoarcete la el / ea si asteapta cateva secunde ca el / ea sa te salute, asa-i arati ca esti dispusa sa te faci prietena doar cu cine vei considera tu ca merita si ai grija sa-ti ascunzi emotiile.

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

In prima zi, indiferent daca liceul in care urmeaza sa inveti are sau nu o anumita uniforma, ar fi bine sa te imbraci formal, dar nu la extrem. De exemplu, pantaloni negri si o camasa de o culoare care sa nu iasa in evidenta (alb, negru, gri, albastru inchis). In general, in prima zi faci cunostinta cu colegii, cu diriginta/ dirigintele, vei fi intrebat care e scoala generala pe care ai absolvit-o, orasul din care provii etc. Daca tinzi sa legi usor prietenii si te intelegi bine cu majoritatea persoanelor, in general, nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme. In schimb, daca ai o fire dificila, cel mai probabil, indiferent de strategia abordata, rezultatele nu-ti vor fi pe plac si, cu putin noroc, la un moment dat, vei gasi o persoana similara tie cu care sa te imprietenesti.