| Elena1994 a întrebat:

Heey! Cine ma ajuta cu o compunere de 1 sau 2 pagini cu titlul "Un mediu mai curat"? Fuundaa!

Răspuns Câştigător
| flower_3416 a răspuns:

Buna,te ajut eu. In primul rand un mediu mai curat reprezinta un plus de viata si de sanatate pentru fiecare om si fiecare generatie fie ea actuala fie ea viitoare.Un mediu mai curat,ar da naturi un aspect mult mai ingrijit ce-a ce infrumuseteaza spatiul care ne inconjoara pe noi zilnic, si in plus ar reduce semnificativ bolile ce sunt la ora actuala in crestere.bolii care pot fi chiar si periculoase si de lunga durata cum ar fi :astmul,diverse forme ale cancerului. Oameni ar trebui sa invete sa respecte mediu, natura din jurul lor pentru ca acest efort minim depus de a proteja si ingriji corespunzator.de a pastra cat de cat un mediu mai curat se intoarce pentru noi in masura mult mai mare, deoarece noi traim si respiram...e mult mai bine si mai sanatos si totodata placut ca la 1 plimbare, 1 iesire sa putem admira un mediu curat cu spatii verzi,si culoare vie decat sa iesim din casa si sa inhalam particulele ce rezulta dintr-un mediu murdar, cum ar fi poluarea.Un mediu mai curat reprezinta brusc o viata mai sanatoasa, mai buna si mai frumoasa.Protejand mediul ce ne inconjora ne putem proteja pe noi de boli si de pericolele nevazute din aer.Pentru un mediu mai curat o incercare minima ar insemna enorm,deoarece mediul inconjurator are oxigenul ce noi il inhalam permanent,insa oxigenul din aerul inhalat este plin la ora actuala de particule de praf,de poluare. Oameni de stiinta au demonstrat ca un mediu murdar,poluat duce la un numar mare si chiar intr-o crestere semnificativa a persoanelor cu astm, diverse forme canceroase, si prezinta un real pericol pentru persoanele ce sufera de boli ale plamanilor.In concluzie omenirea ar trebui sa invete sa pastreze un mediu cat mai curat pentru ca rasplata sa li se intoarca zeciuit. (Sper ca te-am ajutat)