| Andreea8686 a întrebat:

Hei. am 14 ani, stiu ca sunt mica dar mama nu ma lasa sa ies in oras cu colegii. Ma simt foarte prost pentru ca toti colegii ies la pizza sau in parc si pe mine nu ma lasa. stiu ca sunt mica, dar nu fac nimic rău, nu beau, nu fumez. O pizza cu colegii. nu stiu ce s-ar putea intampla. sunt foarte singura in majoritatea timpului. Mama si tata sunt plecati toata ziua la serviciu, eu stau singura in casa pentru ca nu am voie afara. Seara cand ei ajung, mai fac treburi si le propun sa facem ceva împreună, dar sunt obosiţi. m-am saturat de tot. cand ii spun mamei ca nu se intampla nimic la o pizza, incepe sa tipe la mine. nu pot vorbi cu ea deloc. Fiind plecata mai tot timpul, nu ii pot spune unele lucruri sau sa vorbesc deschis cu ea. Parca e un strain. Chiar nu stiu ce sa fac. plang mereu. Ma simt foarte singura. Ajutati ma. funda!

7 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

In asta tu vezi o nefericire. Unii oameni ar da orice sa aiba niste persoane carora sa stie ca le pasa de ei. Sunt parintii tai prea stricti, dar e bine asa.

| iron86 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu chiar o sa ajunga la 18 ani, atunci cand sa iasa afara nu o sa mai cunoasca pe nimeni prieteni nimic, o sa fie pararela cu viata si cu ce rautati se va confrunta iar atunci la primul obstacol se fa pararilza si nu va stie ce sa faca deoarece nimeni nu ia vorbit si nu a putut sa experimenteze acele chesti la timpu potrivit.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru iron86):

E mai bine decat sa ajunga la 15 ani sa cunoasca pe toata lumea si sa o cunoasca toti. Daca era lasata libera, putea ajunge rau. Foarte rau. Cunosc personal oameni care s-au bagat in chestii grave de la varste fragede si nu au mai putut iesi de acolo.

| iron86 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Chestia cu probleme la varste mici e din cauza educatiei poate sa iti bage tigara in gura daca tu nu vrei sa fumezi nu fumezi.

| bogdycounter a răspuns:

Salut, incearca sa vorbesti cu ea si spune-i ca vrei sa te integrezi si tu intr-un colectiv, in cazul in care nu vrea, arata-i acest mesaj:
"Doamna stiu ca in aceasta perioada la 14 ani, stiti ca hormoni umbla si sunt sigur ca stiti la ce ma refer.Fica dvs trebuie sa guste din viata, asa o sa traiasca intr-o continua depresie si boli pshice, stiu ca pentru dvs care vedeti mesajul ma vedeti ca pe un strain dar vreau sa o ajut pe fiica dvs.La varsta ei e bine sa isi faca un colectiv foarte cu oameni cum se cade, nu mai are 10 ani sa nu poata iesi, stiu ca e scoala si ca dvs ca tata/mama e fata si poate fi repede indusa in eroare, dvs trebuie doar sa ii da-ti sfaturi si sa o lasa-ti sa decurga totul normal."

| cAn0n a răspuns:

Macar nu te bate cum fac alti parinti, si parinti tai sunt protectori, e bine sa fie asa dar nici prea mult, de ex cand o sa cresti mare si o sa te lase sa faci ce vrei o sa te adaptezi greu mediului in care o sa fi, deci aici cam e vina parintilor. Daca faci un copil il faci, ai grija de el dar asigurate ca i dai si putina libertate macar

| Andreea8686 explică:

Sunt foarte cuminte si mama stie asta. Nu as face niciodata ceva rău, doar vreau sa ies si eu cu colegii. Cum sa o conving?