| Anon352 a întrebat:

Hei. Am de facut un proiect la geografie despre Los Angeles si cand il prezint trebuie sa il prezint in doua fraze care cica "sa le capteze atentia profei si colegilor mei" ma ajutati va rog mult cu doua fraze "captivante" despre Los Angeles? Puteti sa va legati de orice, dar sa aiba totusi sens geografic. Eu m-am gandit la cateva, dar mi se par penibile. Multumesc, dau funda + voturi :* O seara buna

4 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Un sfert din suprafata orasului Los Angeles este destinat folosirii de catre automobilisti: autostrazi, parcari, etc. lucru datorat faptului ca exista mai putine persoane decat automobile.
Intemeiat in 1781 de colonisti mexicani, orasul a primit incutcatul nume El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula (Orasul Doamnei Noastre Regina Ingerilor din Poeciuncula). De atunci a fost numit in tot felul, de la LA LA LAND pana la Tinseltown, insa orasul este cel mai cunoscut ca L.A.

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Geografie

Comitatul Los Angeles se întinde pe o suprafață de 12.308 km², din care 1.791 km² reprezintă apă. În anul 2005, comitatul avea 9.948.081 de locuitori cu densitate a populației de 988, 2 loc./km². Sediul administrativ al comitatului este orașul Los Angeles.
Comitatul este traversat de râurile Los Angeles, Rio Hondo, San Gabriel și Santa Clara. Regiunea munților Santa Clara și San Gabriel aparține de masivul Munții Stâncoși.
De comitat aparțin insulele San Clemente și Santa Catalina, precum și o mare parte din golful Santa Monica.

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Los_Angeles

cauta de aici 2 fraze acre ti se par mai captivante : http://referat.clopotel.ro/Geografie_Los_Angeles-9161.html mie mi se pare ca prima propozitie! :">

| PatrysLove a răspuns:

Cauta pe google, mozilla, facemoods, google chrome sau pe safari.