| AndreeaZM a întrebat:

Am de facut la geografie un proiect cu un mediu geografic...Imi spuneti va rog un mediu geografiicc

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Mediul antropizat reprezintă spaţiul natural care este supus unor modificări în urma activităţilor umane. In mare parte, structura mediului natural se păstrează, omul şi activităţile sale fiind doar integrate în acesta. în mediul an­tropizat are loc o îmbinare între componentele naturale şi cele antropice, raportul menţinându-se în favoarea ce­lor dintâi (de exemplu: aşezări­le rurale din munţi, din deltele fluviilor, din preajma pădurilor, a bălţilor.

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Exemple: mediul de stepa si silvostepa, mediul de tundra, mediul padurilor de foioase, mediul padurilor de conifere etc. Ce ai tu de facut e sa alegi unul dintre mediile enumerate de mine(sau oricare altu), sa cauti pe net informatii despre pozitia sa geografica, lrelief, clima, vegetatie, fauna, soluri, resurse naturale solice si subsolice etc si sa le pui cap la cap intr-un proiect bine structurat si corerent. Spor la lucru si o seara faina iti doresc!