| prizeFTW a întrebat:

Hei am foarte multe fobii. Mi-e frică de înălţime,de păianjeni,şerpi,obiecte de mobilier înalte,vaci şi cel mai rău de întuneric şi cadavre. Nu am avut experienţe traumatizante legate de aceste fobii,în afară de şerpi,întuneric, vaci şi morţi.Eram la mătuşa mea care stă la ţară, şi noaptea stăteam pe prispă la o bere şi nişte prăjituri cu verii mei şi becul s-a ars.Eu m-am dus în casă unde era unchiul meu mort (era ultima zi în care trebuia ţinut în casă) şi era întuneric. Am deschis dulapul,am luat repede becul şi am fugit afară,iar fără să ştiu am dat de vaca mătuşii care era în grădină. Nu ştiam ce e,am pus mâna pe faţa ei,iar ea a făcut mu foarte tare şi m-am speriat groaznic. Ce să fac să scap? Mă termină! Adică acum două secunde a trecut un cal pe stradă laughing şi câinii mei au lătrat. A sărit inima în mine am ţipat fără să-mi dau seama, am tresărit de pe scaun. Sunt terifiat şi când scriu despre fobii. Ajutor vă rog. Vreau să merg la un preot să mă spovedesc...

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Imi pare rau ai trecut prin multe in viata ta happy
Dar stai linistit si mie imi e frica de serpii... nu ii sufar.
Si e normal sa ii fie frica de paienjeni... dar de morti nu cred ca e normal ca nu are ce sa iti faca.
Oricum du-te la un medic phisolog sau la un preot sa te ajute ca nu e de gluma...

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu te speria, toata lumea are frica sau teama de ceva!

| Liviu a răspuns:

Mie imi e frica de arahnide,sufar de arhanofobie cred ca se numeste, imi e frica de libarci(nu stiu daca se include in arahnide) imi e frica de paianjeni, sincer sa fiu cred ca pe o tarantula as avea curaj sa pun mana. Insa pe un painjen de casa laughing)) sau o libarca, sau asa ceva nici gandhappy insa pe serpi pun mana, ba chiar am prins unu mai mic si ma jucam cu el laughing

| pietrean a răspuns:

De popa,ai nevoie, doar daca tu crezi ca el este atot stiutorul,atot vindecatorul. Daca este adevarat ce povestesti(eu am dubii),tot la un medic este speranta.Dar, atat de multe si diverse "fobii", nu cred ca poate avea cineva! Poate nu stii sa-ti stapanesti emotiile negative, nu poti sa-ti explici lucruri normale, de zi cu zi.

| prizeFTW explică (pentru pietrean):

Ba am atatea fobii straight face

| pietrean a răspuns (pentru prizeFTW):

Ti-a spus vreun medic?

| JJ16 a răspuns:

Psiholog. happy