| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am nevoie de o parere, nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa fac 18 ani pe 22 iunie si parca as dori sa fac ceva in aceasta zi, nu doresc sa-mi treaca ziua de nastere degeaba. Problema sta in felul urmator, parintii mei sunt divortati iar eu sunt in grija mamei, mama pentru mine e si mama si tata. Mama vrea sa ma dea si la scoala de soferi, plateste si renovarile in casa, mobila si tot ce trebuie (aceasta munceste in strainatate, eu locuiesc singura, sora mea mai mare e la casa ei casatorita) si imi este si asa sa mai cer bani si pentru un majorat stiind ca preturile sunt scumpe si as avea vreo 25 de persoane daca strang f tare sa nu invit multi. Nu as vrea sa dau 50 de milioane doar pentru o petrecere de 5-6 ore, iar la mine acasa nu e destul spatiu pentru o petrecere sa spun asa. Oare sa ies de ziua mea cu prietenii la un restaurant, la o pizza sau ce sa fac? Mama m-a intrebat asa de preturi dar n-as dori sa trec pragul de 30-40 de milioane, se poate? Va rog sfaturi, ma simt prost tare, nici nu mai vreau sa fie ziua mea, sunt trista in ultimul hal.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Micsoreaza numarul de persoane ca sa te poti incadra in cei maxim 4000 de lei
cu 25 de persoane bugetul trebuie sa fie cat pentru un botez happy
cum cred ca ti-am mai spus pe alt topic, mai bine sa iti faci ziua decat sa nu ti-o faci!
considera acest majorat ca fiind o zi de nastere pe care ti-o faci cu prietenii (insa atentie sa mergeti intr-un loc misto) si te simti bine, si nu o petrecere cu fast!
unii fac petrecere cu fast ca au parinti cu bani atat tot!
tu fii intelegatoare ca nu ai ambii parinti si nici nu te scalzi in bani, fii smart!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu despre ce milioane vorbesti tu, ca alea au iesit din folosinta de peste 10 ani si cine ii mai are ii pune pe foc, ca-s fara valoare.
Banii cu care se plateste in ziua de azi sunt leii (ron) sau euro!

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-ti iei o excursie in strainatate sa te plimbi, sa vezi lumea, in loc sa bagi toata familia la cheltuieli inutile, de parca cuiva ii pasa ca faci tu 18 ani?

Fii cu bun simt si intinde-te atat cat mama ta isi poate permite sa-ti dea, ca nu merita pentru nimic in lume sa te bagi in datorii ca sa-ti imbuibi prietenii cu bautura si mancare, fara nici un rost.
Numai al romani vad stilul asta prostesc prin care tu platesti tot ca altii sa vina si sa se distreze pe banii tai.

Occidentalii te invita la petrecerea de ziua lor si toata lumea pune bani sa plateasca consumatia, inclusiv a celui aniversat, deci acela este cu adevarat sarbatorit, nu vice versa, el neplatind nimic.

| Dragobeta a răspuns:

Un majorat de "numai" 3000 lei? Si 25 persoane? Glumesti sau faci nunta?
La mine in bloc tocmai s-a facut un majorat. La local. Dar a fost strict familia. Bine, extinsa cu unchi si cumnati. Dar tot numai familia.