| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Am o problemă. Am chemat o prietenă cu mine la ţară. Noi două am avut un conflict foarte grav pe care eu personal n-am dorit să-l rezolv. Pentru faza asta, mama mea ne-a dus acasă pe amândouă şi acum e super nervoasă pe mine că zice că de ce mă port aşa, că eu nu ştiu să mă port cu oamenii şi că era treaba mea dacă făceam aşa facă eram în faţa blocului dar din moment ce eram gazdă trebuia să mă port bine şi astea. Oricum, ea nu vede problema din punctul meu de vedere şi zice să mă pun în pielea fetii ăleia şi cum m-aş fi simţit. Păi da bine, dar ea dacă s-ar fi pus în pielea mea? Oricum, ideea e că nu ştiu ce să fac s-o îmbunez pe mama. Am încercat să mă duc să stau cu ea, s-o iau în braţe şi astea şi mă ignoră şi-mi zice : na, îţi place? Chiar nu ştiu ce să-i mai fac. Din câte am înţeles, ei cel mai mult îi e de impresia pe care a făcut-o părinţilor fetei (a invitat-o şi după o noapte o aduce acasă când noi trebuia să stăm 4 nopţi ) ţin să precizez că ţine mult, poate prea mult la ce cred oamenii (un lucru care-l urăsc enorm la ea, şi mie-mi pasă, dar în halul acela). Na, îmi pare rău că aţi fost nevoiţi să citiţi atâta roman, dar sper măcar să-mi daţi un sfat bun!
O seară plăcută!

Răspuns Câştigător
| névtelen a răspuns:

Hmmm... complicat laughing pai uite iti dau asa o idee pentru ca si eu am conflicte cu mama.Eu zic ca cel mai bine e sa te duci la ea intr.o zi cand o vezi mai linistita si sa incepi calm si zambitoare cu o fraza gen : " mama, am venit sa vorbesc ceva destul de important cu tine... " si de aici incepi sa ii povestesti toata "istoria" din punctul tau de vedere. Dar tin sa iti spun ca este important sa o pui la curent de la bun inceput ca nu vrei sa fii intrerupta, pentru ca altfel ea asta va face si tu nu vei mai putea sa mai spui nimic laughing. Asa daca iti stie si ea partea ta poate te va intelege, eventual daca vezi ca nu este nervoasa ii poti vorbi un pic si despre chestia asta care te enerveaza, ca tine prea mult la ce spun ceilalti, dar incearca sa o faci intr.un mod placut mamei tale big grin. Sa nu sune mai mult a repros dupa, cred ca intelegi ce vreau sa zic.
Sper ca te.am ajutat macar un pic si sper sa rezolvi problema!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns (pentru névtelen):

Eu mă gândeam să nu deschid deloc subiectul. Poate în acest mod va uita mai repede şi-i va trece mai repede. Cum ai zis tu, ar însemna să 'degropăm' trecutul şi să îi amintesc de nervii făcuţi. De obicei nu-i ceream scuze o lăsam până a 2-a zi şi-i trecea. Oricum, acum m-a sunat să mă felicite pentru rezultate bune obţinute la un examen dar mi s-a părut un ton puţin ironic deşi au fost aşa cum mi le doream. Eu mă gândeam s-o las în pace pur şi simplu pentru că oricum acum e la muncă deci până când ne vedem cam au timp să-i treacă nervii, nu crezi?

| névtelen a răspuns (pentru Adry05):

Da, ai putea sa o lasi in pace o perioada si dupa sa vezi in ce ape se scalda big grin sa vezi cum se poarta, daca e mai relaxata. Incearca sa faci glume cu ea, sa te porti dragut, ii poti face si un cadou daca vrei. tongue Bafta!

| Adry05 a răspuns (pentru névtelen):

Azi de când a venit e foarte ok. Adică se poartă ca înainte. Mă gândesc că 'de vină ' or fi şi rezultatele bune pe care le-a aflat azi.

| névtelen a răspuns (pentru Adry05):

Probabil happy oricum felicitari pentru rezultate. Acum fugi si alint.o, spune.i chestii dragute, fii amabila, menajeaza.o un pic. Pana la urma e mama ta si merita! :* Succes in continuare, daca mai ai nevoie de vreun sfat imi spui happy

| qIrinna a răspuns:

Eu propun sa o lasi pe mama ta sa se calmeze putin...

| Adry05 a răspuns (pentru qIrinna):

Asta am făcut. a mers! Mulţumesc pentru sfat.