| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o problema...Tocmai mi-am luat un nou card de memorie pentru mp3.Chestia e ca nu pot baga nicio melodie de pe calculator pe mp3 pentru ca atunci cand incerc sa copiez melodia respectiva imi da eroare si imi spune:"The disk is write-protected.Remove the write-protected". Ce trebuie ca sa imi mearga? E din vina cardului su trebuie sa setez ceva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Presupun ca folosesti un card MicroSD, si il conectezi la PC folosind un MicroSD Adapter pe care il bagi in cititorul de carduri al PC-ului.
Uita-te atent in partea stanga a MicroSD Adapter-ului ca este un mic switch alb, iar deasupra lui e o sageata ce arata in jos si deasupra ei scrie: "Lock". Trebuie ca acel switch sa fie in partea de sus si nu in partea de jos.
Uite in poza in stanga sus a adaptorului, ai grija ca si la tine butonul sa fie in aceeasi pozitie: http://site.accessorygeeks.com/yswimages/micro-sd-adapter.jpg

Daca e in cealalta pozitie, un pin este deconectat si card-ul este readonly.