| Pollyerty a întrebat:

Hei! Am o situație dificilă la mine în familie. Eu sunt o fată de 19 ani care mereu a încercat să isi îndeplinească visul de a deveni cineva în viață și pentru asta am învățat întotdeauna, iar din acest fapt m-am deprins cu o maturitate și mentalitate destul de aparte amândouă. Dar nu pot rezista în fața unui fapt: familia mea aproape imposibil de tolerat! Cu excepția mamei care este o femeie minunată, înțeleaptă, muncitoare și la fel de tolerantă ca mine pot spune. Tatăl meu consumă des alcool, in mai fiecare zi și detest asta. Simt ca îl ofilește cumplit și că nu va ajunge nicăieri bine pe drumul ăsta, nu poate sta fără să nu bea, când ajunge acasă deja începe parada si intr-o ora e deja amețit. Uneori vine beat chiar si de la muncă și tot ce face e să bea și să doarmă în timp ce mama mea care abia poate merge (are o problemă la coloană) face de toate de dimineața până seara si apoi mai pleacă si la muncă unde iarăși sta in frig si în picioare. Se simte neajutorata și nedreptățită iar eu nu suport sa o văd cum singură se chinuie la fiecare lucru în timp ce el doarme, beat fiind. Mă jenează enorm asta și nu îl suport efectiv, nu mai pricepe nimic când e beat si are o mufă de îmi vine să i-o sparg cu privirea. Când vine cineva la noi el e beat, bea si înainte de a pleca la muncă, seara ma uit la sticla de vin intenționat să văd cât de plină e si a doua zi, după ce el pleacă în zori, constat că e mai goală cu 25%. E un om prost si neajutorat când e beat, mi-e milă și scârbă de el în același timp. Nu tolerez asta, nu vreau un așa tată! Mai am si un frate de 23 de an; la fel! Zilele trecute a fost dat afara de la munca pentru că s-a dus beat. Bea mult, nu ii pasă de nimic absolut, e toată ziua pe drumuri, plin de datorii, cerșind bani de la mama mereu spunând ca îi va da înapoi, amanetând ce mai prinde de prin casă, un nimic și mai mare în ochii mei, un om fără viitor, nu se uită nimeni la el! A furat bani din casă de multe ori, toate bonurile mamei încât nu mai avea cu ce lua mâncare sad Și apoi tot acasă venea cu "scuze" ce făcea cu banii de îi fura din propria casa? De la părinții mei care muncesc cinstit și pun deoparte fiecare leu? ce diavol să fii încât să faci una ca asta? Nu o data, ci de două ori! Un boschetar, bețiv. Mama îi reproșează tatălui meu ca e un bețiv și că o să își facă bagajele si va pleca intr-o zi, de fratele meu s-a ales praful evident, eu si ea suferim și îndurăm mult. De sărbători tata mereu e beat, face grătar și îl arde, apoi mănâncă în fugă singur ca să se culce mai repede că nu mai poate, iar eu si mama mâncăm singure grătarul ăla ars și ne bucurăm măcar de liniște. De anul nou el mereu e beat si doarme, efectiv in fiecare an trebuie să îl trezim sa vadă focul de artificii si când iese afara cu fata aia de bețiv prost abia trezit din somn și încă beat tare, mă apucă toți nervii și vreau si eu o zi de Paste frumoasă sau o seara de revelion. Vreau un tată mai bun, care să nu bea. Nu știe nimeni de asta, îmi e rușine cu ei, ascund totul de toți, adică evident ca fac asta. Nu vin cu nimeni acasă întocmai din acest motiv. Vreau sa ii ofer mamei ceea ce merită, vreau să stăm doar noi două. Ea spune ca o sa plece, dar știu că nu o va face, in curând eu o sa plec la facultate și ea va rămâne singură aici. Nu cred că mă voi putea împăca cu gândul. Ce părere aveți? Am început să plâng cât am scris asta, e mult, stiu. Nu știu cum să mai tolerez.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare!
Nu stiu de unde as putea incepe sa scriu un raspuns, dar nu stiu la care intrebare. Vrei doar o parere? Presupun ca iti dai seama ce ar crede marea parte a lumii si cam ce sfaturi ti-ar putea da.
As putea in schimb sa scriu o parere in modul de a te face sa te simti mai bine(la fel ca ceilalti), numai ca nu stiu cat de explicita ar fi.
Pot sa iti dau exemplul meu si perceptia mea deprinsa despre acest fapt.

Pot spune ca stiu ce inseamna o persoana insuportabila care consuma mereu alcool. Langa aceasta am crescut, mi-am petrecut copilaria. Nu as fi putut sa vad lucrurile altfel, dar nu cred ca le-as schimba pentru ca asta m-a definit ca persoana de azi.
Cand se certau parintii din cauza tatalui pe tema bauturii sau cand stiam ca asta o sa urmeze (de cum avea vreo zi libera), imi doream sa se opreasca ziua. Sa nu vina acel moment. Imi doream sa se opreasca seara sa nu mai vina dimineata pentru ca doar seara era liniste.
Si multe altele, ma rog... nu vreau sa scriu prea multe despre asta pentrj ca nu stiu daca te-ar ajuta. Am vrut doar sa intelegi ca sunt tot felul de cazuri.

Ce ai putea tu face in schimb...
Nu ai putea face nimic. Nu poti schimba o persoana ca aceasta. Nu poti nici sa iti ajuti mama.
Bine, nu in sensul propriu zis. Nu poti sa aranjezi lucrurile sau sa le judeci dupa mentalitatea tea crezand ca poate asa e mai bine. Mie imi place sa cred ca lucrurile se intampla cum trebuie sa se intample. Daca e sa se intample ceva in privinta mamei tale, o sa se intample. Poate cu ajutorul tau de care nu iti dai seama acum.
O sa ajungi la facultate si o sa devi o persoana mare, iti garantez.
Daca situatia ta era altfel, si tu erai altfel. Chiar daca imi doream sa fiu altfel numai schimband acele zile, e mult mai bine cum e acum. Pentru ca altfel nu cunosti.

Legat de prostia insuportabila a tatilor de a bea, nu cred ca o sa se opreasca prea repede. Asta este o subgandire. O stare de transa pe care si-o doresc, care ii fac sa se simta bine. Nu ar trebui judecati, ci cum ai zis tu... sa iti fie mila de ei mai de graba. Asta am simtit si eu si inca mai simt.
Era o carte... daca vrei pot sa iti spun de ea, care mi-a raspuns la toate intrebarile astea, miranduma de raspunsurile primite cand ma asteptam mai putin.
Renunta la asteptarile din partea familiei. Renunta la tot. E problema lor, nu a ta.
Chiar daca nu poti sa ajuti cumva, si este un sentiment care doare, trebuie sa intelegi ca nu se poate altfel. Viata nu comploteaza impotriva ta. Viata ta te-a adus unde a trebuit.
Accepta clipa si o sa te eliberezi de acest stres. Nu te mai pune pe tine, o parte din tine in toate lucrurile astea pentru ca doare.
Momentan sunt la facultate si incet incet reusesc ce mi-am propus sa fac. (Sper)
La randul tau o sa ajungi la facultate si o sa ai un nou stil de viata. Se deschid noi orizonturi. O sa incepi sa intelegi alte lucruri si o sa vrei sa nu fi fost altfel.

Daca vrei sa ramai mereu cu gandurile grijulii, cu starea aceasta proasta, neajutorata, neacceptata, o sa fi la fel ca ei. Ca tatal si fratele tau, doar ca in alta cauza. Nu te lasa purtata de gandurile astea. Nu intra in starea de "somn" cum fac ei.

Urasc bautura dar si ea are rostul ei.

Doar nu te pierde in lumea asta si nu devia de la scopul tau, nu ajunge ca ei. Povestea ta a trebuit sa fie grea, dar e asa doar pentru ca asa o vezi.

Inteleg de altfel ca ai vrut sa te descarci scriind povestea ta aici. Este foarte bine. Este un inceput.
Nu pot sa iti spun o... reteta magica prin care scapi de toate. Dar ea exista. Pana cand o sa o gasesti incearca sa nu mai bagi in seama nimic. Sa nu te afecteze aceste lucruri. Sa nu se lege de tine.

Evident ca... poate nu te-am ajutat asa de mult. Poate nimeni nu o poate face sau poate ca da. Oricum timpul va trece si nu o sa mai conteze clipa de acum.
As vrea sa dezvolt si mai mult dar deja e destul. Scuze pentru eventualele greseli dar nu mai corectez laughing
Numai bine!

| SupMates a răspuns:

Ti-am mai scris odata un raspuns dar din greseala l-am sters (un roman) dar chiar vreau sa iti transmit acel mesaj deci o sa reformulez.
Mama ta inca sta acolo din urmatoarele motive:
-asteapta sa te vada pe proprile picioare
-nu vrea sa va desparta
-inca spera spre mai bine
-e greu sa reiei totul de la capat dupa o viata de munca
-in loc sa se puna ea pe primul loc va pune pe voi

Acum sa iti spun ce ai putea face:
-ajut-o sa se descarce, discuta cu ea, fa-o mandra, fa-o sa se simta ca traieste, ocazional ii poti face si un masaj sa scape de stresul de la munca
-incurajeaz-o cat poti
-fii alaturi de ea
-cu despartirea este mai greu si mai ales dupa atatia ani de relatie dintre cei doi slabe sanse ca mama ta sa schimbe ceva in momentul asta
-pe tatal tau nu il vei putea schimba niciodata, acceptal asa cum este si cand vezi ca intra iar sub influenta alcolului indepartati-va de el, lasati-l singur intr-o camera pana ii trece
In mare asta scrisesem si inainte.
Imi pari o fata buna si mama ta imi pare o femeie de nota 1000 din ce ai scris mai sus si niciuna dintre voi nu merita asta, va urez noroc inspre a va indrepta problemele si cand te vei casatori sa ai grija la ce,, bou" te uiti sa nu dai peste persoane gen tatal tau.
Mult noroc si fericire!