| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci sper sa nu dati cu hate deoarece chiar e real ce spun....Deci eu cu mama mea si cu sora mea plecam nereu de acasa din cauza ca tatal meu bea si tipa mereu foarte tare si nu se potoleste. Am plecat dar mereu ne-am intors. El acum mai pleaca in Germania dar cum nu suntem acasa nu va pleca. Si el lucreaza la un abator acolo si aduce cutite si de cand a venit cand eram acasa umbla mereu cu cutitele prin casa cand e beat. In fine el nu aduce multi bani deoarece ii cheltuieste pe bautura doar ca noi il trimitem doar sa stam linistiti! Mama mea a inceput sa se poarte ciudat de la un timp si chiar si azi a intarziat foarte mult de la munca si s-a mai intamplat asa in trecut dar ea a gasit scuza ca e la o fata dar de fapt era la tata si eu cred ca e tot la tata acum deoarece nu are cine stie ce prieteni, mai ales sa stea cu ei pana la 00:00! Deci sunt sigur ca s-a dus la tatal meu.Si sunt sigur ca peste cateva zile ne va zice sa ne intoarcem dar eu chiar nu vreau.Sunt foarte linistit aici unde sunt si nu mai vreau cearta.Deci ce ii voi spune daca nu vreau? Ii este foarte greu si ei deoarece aici nu are cu cine sa vorbeasca, face treaba toata ziua dupa bunici si e obositor si pentru ea dar o sa regretam cu totii din nou si din nou daca vom continua sa ne intoarcem Deci sincer ce ar trebui sa ii zic? Apropo singurul motiv pentru care m-as intoarce e pentru a-mi face ziua de nastere ca este acum in Mai dar daca sunt la bunici nu voi putea invita prieteni si cand eram acasa mai ieseam cu prietenii dar aici nu am.Si avantajele daca raman aici e ca sunt linistit, nu mai trebuie sa ascult cearta/batai in fiecare zi! Deci ce ar trebui sa ii spun? Ca sa fie bine pentru toata lumea?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Tu sigur esti un copil care se teme de certurile din casa. Raspunsurile de aici sunt prietenesti...dar ce e in familia ta cu adevarat numai tu stii.
Mama ta trebuie sa vorbeasca cu tatal tau in privinta alcoolului. Fiind copil nu poti decat sa ii rogi pe ai tai sa nu se mai certe. Colegii de la scoala nu iti sunt prieteni? Asa vei socializa si tu mai mult. De ziua ta oricum vei primi atentie (sper) oriunde te-ai afla. Ideal ar fi sa ramai unde nu e scandal, dar parintii tai ar trebui sa isi rezolve neintelegerile si sa uneasca familia. Adultii au diverse probleme si au motivele lor pentru unele comportamente mai ciudate.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ramai la bunici si spune-i si mamei asta. Daca ei ii place bătută si schingiuită stea acolo cu tatăl vostru, daca nu vada -si de treaba da nu va chinuie pe voi cu crizele lor de isterie.Asta sa ii spui.

| Bondarel99 a răspuns:

Un om alcoolic ramane un om alcoolic, poti sa discuti cat vrei cu el ca nu o sa se schimbe nimic.
Incearca sa il faci pe tatal tau sa stea cat mai mult plecat in strainatate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bondarel99):

Și un alcoolic se poate schimba.

| Bondarel99 a răspuns (pentru sadrian46):

Cate cazuri ai vazut tu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am văzut un caz.
Dacă unul poate, pot și alții.
Ca să mă clarific.
Când dta spui despre alcoolici în general că sunt condamnați, că nu pot să își revină, îi condamni pe toți la grămadă, chiar și pe cei care s-ar putea salva.
Eu spun că am văzut unul salvat, prin Alcoolicii Anonimi, AA, asta, ceea ce am văzut eu, dă șanse unora.
Nici AA nu îi salvează pe toți, dar le oferă o șansă.
De asta cred că se poate salva, ofer prin asta o șansă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce ne-ai spus și nouă.

| Clytia a răspuns:

Spune-i că te-ai săturat de toate certurile de acasă. Ați îndurat destul și nu meritați să trăiți cu un asemenea om în casă fie el și tatăl vistru. Mama ta ar trebui să înțeleagă că nu face bine dacă decide să vă întoarceți la el.

| Kevinn2000 a răspuns:

Salut.
Roag-o pe mama ta să vină la voi, să stați voi 3 la bunici, nu cred că are nevoie nici unul din voi 3 nevoie de un asemenea om lângă voi.
Asta este părerea mea, eu așa aș fi făcut.
O noapte plăcută îți doresc.

| Any_3777 a răspuns:

Cati ani ai? daca nu sunt prea indiscreta?

| manuela86 a răspuns:

Eu daca as fi intr-o situatie de genul sigur as cauta linistea familiei si a mea. daca asta este o poveste care continua si este mereu la fel fara schimbari din partea tatalui eu una as spune-i mamei ca viata ei ca mama si a copiilor este importanta si nu ar trebui sa se expuna pericolului deoarece copii au nevoie de ea. tata gasesti cati vrei, mama mai greu. tatal isi va da seama ca va pierde daca nu mai mergeti pe acolo, o sa ajunga sa se si calmeze si sa se simta singur.o sa va caute el.dar de cat sa indurati aceasta poveste o viata intreaga mai bine nu mai mergeti acolo ca va poate face rau fiind sub influenta alcoolului.cautati linistea nu noptile albe.