| bunicisibuni a întrebat:

Hei!
Am trecut a 9-a. Am luat 9.20 romana si 9.70 matematica. Media 5-8 am avut-o 9.32 si media de admitere 9. 41asa ca am intrat la prima clasa mate-info din oras. Ideea e ca aceasta e de intesiv engleza, iar eu nu stiu engleza si in august voi da un test. M-am apucat de meditatii, dar tot imi e frica pentru ca dam, cica: writing, speaking si listening. Ei au hotarat ca acest sa nu fie eliminatoriu, dar tot imi e frica. Vin dintr-o clasa slaba si imi e frica de liceu. Ne ia de la 0? Daca sunt atenta, cuminte si incerc sa raspund constant, am sanse mai mare sa obtin note bune? Cum e liceu? La ce dau BAC? La ce dau teza?
Alta problema e marcata de faptul' ca ma simt prost alaturi de prietenele mele care toate au un talent, desenat, cantat etc. Si pe langa asta stiu si engleza la perfectie. Ele spun ca eu ma subestimez foarte mult si ca sunt inteligenta si ambitioasa, dar tot ma simt inferioara si mai de mult am vrut sa nu mai vorbesc cu ele pentru ca, credeam ca le trag in jos. Ce sfaturi imi dati? Ma simt foarte prost. sad Mai ales ca eu nu prea le am cu engleza si mna...si nici vreun talent.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei face mai puține orede informatică și bineînțeles mai multe ore de engleză. Dacă nu știi engleză, învață. Nu ai motive să te simți așa. N-ai vreun talent? Hmm, ești siiiiigură? Nu voi scrie aici un discurs motivațional, dar las-o mai moale. Nu ai de ce să te îndepărtezi de prieteni. Nu știu ce are lumea în ziua de azi. Dacă asta ești tu, ori scimbi ceva, ori te accepți așa cum ești.
În fine...mult succes!

| Sorana13 a răspuns:

Dar tu ai bifat clasa de mate info intensiv engleză pe cererea de înscriere sau cei de la liceu te-au inscris acolo pentru ca ai avut media mai mare?

| bunicisibuni explică (pentru Sorana13):

Era acelasi cod si la intesiv info si la intesiv eng. Si s.a hotarat ca prima clasa sa fie de eng.

| Sorana13 a răspuns:

Dar ai bifat tu pe cererea de înscriere specializarea mate info intensiv engleză sau acolo ai fost repartizată de cei de la liceu pentru ca aveai medie mare?

| Sorana13 a răspuns:

Aha...și cei de la liceu te-au contactat ca să te anunțe ca trebuie să dai acel test la engleză?

| bunicisibuni explică (pentru Sorana13):

De fapt treburile au stat asa: dupa examen m-am dus si am intrebat de test si au zis ca nu se da. Cu o zi inainte de a ma inscrie am intrebat si au zis ca nu se da si cand m-am dus sa ma inscriu era panou in care ne spuneau ca sam test. Si dupa s-a hotarat ca prima sa fie eng si a doua info, iar testul nu e eliminatoriu, deci il dau degeaba. Oricum m-am apucat de meditatii, profa si-a pus mainile in cap. Meh, ma simt ase prost.