| Bianca_3626 a întrebat:

Hei am un catelus, are 4 luni si l-am scos recent afara, pentru prima data.Nu vrea sa faca pipi afara, iar cand vine in casa face imediat. L-am scos cred ca de vreo 10 ori in vreo 4 zile.Cum sa-l invat sa faca afara? helppp

3 răspunsuri:
| fosa.poplitee a răspuns:

Asa fac cu totii la inceput. O sa se obisnuiasca in timp. Continua sa il scoti afara si stai cu el cat de mult poti. Daca reuseste sa faca pipi zi'i si tu "Bravo" etc. Si atunci cand mai face in casa, cearta-l, dar sa nu il bati. Sau eventual cu un ziar facut sul big grin O sa inteleaga el care e treaba. a! si vezi ca exista niste pampersi pentru catei big grin sa il inveti macar sa faca la baie pana se obisnuieste sa faca afara. Am si eu o catelusa de 3 ani si...asa am patit si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa il duci afara mereu dupa ce mananca sau bea mai multa apa si sa il certi cand face in casa.eu am avut 3 catei si la fel pateam.la un moment dat am lasat usa la baie deschisa si au inceput sa faca la baie si dupa o perioada de timp au prins ei faza cu dusul afara (le placea in iarba la joaca)si refuzau sa mai faca si in baie, doar ca sa ii scot afara.totusi la 4 luni e cam tarziu sa il scoti pentru prima data afara

| pisoias_1138 a răspuns:

Trebuie sa stai afara cu el pana face daca nu poti sa ii iei o cutiutza cu nisip catzelusha mea sa invatat dar se mai scapa happy