| Lili767845 a întrebat:

Hei, as avea si eu o intrebarelaughing Eu cand ma enervez nu injur, nu ziber, nu urlu, nu sparg farfuriilaughing eu palng pur si simplu, acasa daca ma cert cu parintii incep imediat sa plang, la scoala daca ma enerveaza un profesor sau un coleg incep sa plang, chiar si cand ma oftic, mereu cand sunt nervoasa palng si chiar nu reusesc sa ma abtin si tot caut metode pentru a-mi rezolva problema si nu stiu. Mai ales ca majoritatea lumii rade de mine pentru ca ei cred ca eu plang ca sunt resfatata sau mai stiu eu ce. Voi ce sfat mi-ati da?

Răspuns Câştigător
| Leiko a răspuns:

Dacaoiei logic atunci ca sa nu mai plangi ar trebui sa nu te mai enervezi dar pentru asta ori trebuie sa te fi nascut o persoana calma ori sa petreci mult timp meditand ceea ce e greu...
Deci a doua solutie ar fi saincerci sa iti opresti senzatia de a plange. Asta (citeam pe un site acum ceva vreme) o poti face in mai multe feluri, dintre care imi aduc aminte urmatoarea metoda:
1) Cand simti ca iti vin sa plangi priveste in sus intr-un punct fix si incepe a numara pana la 25 incetisor.
2) Daca simti ca nu poti anula senzatia si ca lacrimile mai au putin si cad, tot privind in sus prinde-te cu degetul mare si cel aratator de baza nasului, mai exact de colturile ochilui si preseaza in jos usor, asta va inchide canalele lacrimale si deci lacrimile prin urmare se vor opri.
3) Daca asta nu merge incearca sa iesi din camera sau sa pleci din locul in care esti si sa te calmezi in alta parte.
altefl singura solutie: psihologul.
Se poate sa plangi si din cauza stresului.
Toti ne manifestam diferit si astfel te manifesti tu..crede-ma eu ma enervez foarte usor si toti cunoscutii o stiu...si nu ma pot abine din injuraturi si in cazuri mai urate si din palmelaughing. Asa e omul.

7 răspunsuri:
| RedFantasy a răspuns:

Stiu cum e, si mie mi se intampla uneori. Plangi deoarece devii "frustrata", esti nervoasa si vrei sa spui cat mai multe dar parca nu poti. In acele momente incearca sa te calmezi, pune-ti ordine in ganduri si expune-ti punctul de vedere cat mai calm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand sunt trista, ascult muzica ( ma linistete foarte mult) iar dupa un timp imi trecewinking!

| DedeeAndreea a răspuns:

Eu iti recomand sa nu mai plangi, dar nici sa zbieri sau sa spargi cu farfurii.Doar sa fii asa, mai indiferenta, ca sa zic asa..Adica nu stiu, sa nu mai plangi pentru orice chestie, ci doar sa fii putin trista.De preferat ar fi sa nu faci nimic cand te enervezi, practic sa nu iti pese, pentru ca tu te consumi degeaba, si nu merita chestia asta!

| allexxys a răspuns:

Sfatul meu pentru tine e sa ai mai multa incredere in tine, sa incerci sa treci mai uso peste o astfel de scena si nu stiu sa ai unpic de tupeu... ca daca n-ai un pic de tupeu in viata nu faci nimic...
Ma rog... sper sa treci peste etapa asta. succes!:*

| NuTeCred a răspuns:

Mergi la un psiholog, sau incearca sa fii mai agresiva si sa-ti descarci nervii aruncand ceva. Poate o sa te dezobisnuiesti. Gandeste-te intotdeauna ca nu are rost sa plangi

| dyutza20 a răspuns:

Am o prietena care reactiona tot ca si tine si nu se putea abtine.Nu a avut o problema "reala", deci nu cred ca ar fi cazul sa mergi la psiholog findca e mult mai usor sa spui chiar si cu voce tare"sunt bine" si sa respiri adanc. Apoi sterge-te la ochi chiar daca nu ti-au dat lacrimile si de cate ori crezi ca iti vine sa plangi.Vei vedea cu timpul vei deveni mai "puternica", si iti va fi mult mai usor sa nu iti mai manifesti asa sentimentele. Daca nu reusesti asa spuneti mereu in gand, cand iti amintesiti "sunt tare", si sunt sigura ca vei reusi. Sper sa reusesti! Mult noroc!

| Yo1696 a răspuns:

Cred ca esti prea emotiva! Cauta sa fii mai ''puternica'', sa ai un caracter normal. Nu mai pune la suflet tot ce ti se spune. Incearca sa ignori aceste probleme si sa treci peste ele mai usor si sa nu mai plangi! Zambestewinking