| PovesteaVieţiiMele a întrebat:

Hei. Ce romane imi recomandati? Romane bune, de preferat de dragoste. Ce ziceti de Mandrie si Prejudecata? sau La rascruce de vanturi?
Va rog un raspuns rapid.As vrea sa comand cat mai repede.
Multumesc.
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| hooliganbro a răspuns:

Deci, iti recomand cartea mea preferata: Gone with the Wind (Pe aripile vintului) de Margaret Mitchell, mai ales daca esti fata. Eu acum o recitesc a 7-ea oara si de fiecare data descoper ceva nou si retraiesc anumite sentimente. M. Mitchell a fost invinuita ca a copiat personajele din viata reala, atit de reale sunt ca nu iti poti imagina ca cineva ( o casnica) le-a creat. Este unicul ei roman si a murit nu dupa mult timp dupa ce a aparut premiera filmului, parca rolul venirii sale pe Pamant era de a scrie aceasta carte> putin din continut: romanul este despre Razboiul Civil din SUA si are si unele momente legate de istorie, dar povestea principala e cea a lui Scarlett O'Hara, o fata de 16 ani, care la sfirsitul cartii are 28 de ani, care este adorata de barbati> ea are o sete de nepotolit pentru viata, de asemenea ea era mai nonconformista, pentru acele timpuri (nu era tocmai o lady) si nu am auzit ca cineva care a citit cartea sa nu-i fi placut. Este un roman la finisarea caruia te intrebi: Si gata? stii, parca te face sa te gindesti zi si noapte ce s-a intimplat mai departe. Ecranizarea acestei carti este perfecta- Vivien e actrita mea preferata, iar filmul e desemnat, alaturi de Star Wars, A vatar si Titanic cel mai bine-vindut/vizionat/bun film din toate timpurile, dar, te rog nu te uita intii la film, apoi sa citesti cartea. e o ecranizare perfecta, dar sint omise niste personaje importante si niciun film nu poate reda caatare gindurile personajelor, de asemenea xcartea iti da niste sfaturi si inveti mai multe. Eu nu am citit-o in romana asa ca nu iti pot da un numar concret de pagini- cam vreo mie (stiu), dar crede-ma, nu-ti pierzi timpul degeaba. Acest roman m-a influentat foarte mult si m-a invatat tot foarte multe. La inceput (primele 50 de pagini) citeam asa...e interesant, dar nu prea, de aceea te sfatui sa te apuci intr-o zi si sa citesti 100 de pagini, care dupa cum shtim, sunt cel mai greu de citit, dar dupa nu o vei putea lasa din miina (eu junmatate de carte am citit-o la mare: toti plecau la plaja, iar eu citeam. Am cistigat mul mai multe decit ei.este ca si cum ai trai niste experiente pe care viata poate, nu itiu va da posibilitatea sa le traiesti. Cind am terminat de citit am avut impesia ca am pierdut niste persoane foarte apropiate si nici nu stiam cum sa traiesc mai departe, dar apoi ma gindeam ce am invatat si atunci am inceput sa traiesc la maxim. Bafta la citit!

2 răspunsuri:
| Soniix a răspuns:

"Invitatie la vals". Multe colege au citit-o si spun ca este romantica si o caret foarte buna, pana si doamna profesoara de romana a aprobat asta.

| carmenanca a răspuns:

Sunt foarte frumoase ambele. dar parerea mea e ca e mai frumoasa "la rascruce de vanturi" e povestea intreaga a unor copii de cand sunt mici pana cand devin oameni in toata firea