Întrebare recomandată | IAmJustSmarterThanYou a întrebat:

Ce carti gen: Jane Eyre, La rascruce de vanturi, Mandrie si prejudecata imi recomandati?
P.S.: Am 16 ani si nu vreau ceva greu. Ceva usor de citit.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cartile pe care le pomeneai nu sunt usor de citit!
Sunt comori ale literaturii universale.
Daca esti amator de aventuri, poti sa citesti Mobby Dick de H. Mellville, cartile lui Jules Vernes (toate) sau cele politiste ale Rodicai Ojog-Brasoveanu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu
Felicitari pentru faptul ca iti place sa citesti. Toata stima mea!
PS.Cartile de cate pomeneai au fost si preferatele mele la varsta ta!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tess of the d'Urbervilles ( Thomas Hardy )
Mansfield Park, Emma, Persuasion ( Jane Austen )
Gone With The Wind ( Margaret Mitchell )
The Tenant of Wildfell Hall ( Anne Brontë )

| fadnox a răspuns:

Stendhall, balzac, tolstoi, turgheniev, puskin, ch dickens, jack london

| Euletitia a răspuns:

Buna! Cartile de care pomenetsi tu sunt adevarate comori ale literaturii, cum spuneau si alti useri si nu sunt neaparat usor de citit, dar sunt foarte frumoase. "Jane Eyre" si "La rascruce de vanturi"(pe care am citi-o intai in engleza si apoi in romana, dar efectiv m-a fascinat) sunt si preferatele mele. "Mandrie si prejudecata" nu am citit-o inca, dar mi-a fost recomandata, si urmatoarele carti pe care le voi citi, probabil dupa BAC, sunt cele ale lui Jane Austen(mi-au recomandat-o multi pasionati de lectura si am auzit numai referinte bune despre aceasta celebra autoare, care a dat atataea capodopere literaturii engleze)
Iti recomand sa citesti "Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell(e romanul meu preferat, adica preferatul preferatelor...pur si simplu o ador pe Scarlet O'Harra...atat in carte, cat si in film)
:Tot de Margaret Mitchell incearca "Insula pierduta", o nuvela care a fost descoperita abia in anul 1996, dupa ce decenii la rand s-a crezut ca singura opera a celebrei autoare a fost "Pe aripile vantului"(eu am primit cartea la premiu in clasa a 10-a si am citit-o pe nerasuflate...e o poveste de dragoste petrecuta pe o insual din pacific, scrisa intr-un stil inegalabil)
Iti mai recomand:
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
""Rebecca"-Daphne du Maurier(am citi-o doar in engleza, dar e super)
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz (super-super cartea)
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham greene(un supe roman al unui autor contemporan, sa zicem)
"Elevul dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes(am reciti-o de vreo 5-6 ori, m-a fscinat mereu si e si foarte usor de citit...pe viitor vreau a incerc si celelate doua celebre romane ale lui Drumes, "Invitatie la vals " si "Scrisoare de dragoste")
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu(cel mai bun roamn al literaturii romane, in opinia mea, desi in primele 20-30 de pagini e putin plictisitoare, pe urma e super)
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita(un super roman de aventuri, in 5 volume)
Lectura placuta orice ai alege!
La multi ani 2013!

| IAmJustSmarterThanYou explică (pentru Euletitia):

Multumesc la fel si poti fi sigura ca o sa citesc pe aripile vantului.

| CrazyTeenager a răspuns:

Agatha Christie, toate volumele big grin.

| Aimée34 a răspuns:

Sunt de acord cu Elianna, cartile pe care le-ai mentionat sunt adevarate comori si nu sunt pentru oricine. Carti cu adevarat frumoase sunt cele scrise de Jane Austen ( Emma, Ratiune si simtire, Northanger Abbey ), de Barbra Cartland ( Jocul hazardului, Fantoma de la Monte Carlo ), Ian McEwan ( Atonement - Ispasire ), Oscar Wilde ( Portretul lui Dorian Gray ).
Toate sunt carti bune ce merita citite! Sper ca te-am putut ajuta!