| anonim_4396 a întrebat:

Hei.Cu totii stim ca se apropie Haloween-ul. Eu sunt organizatoarea unei petrecere cu aceasta tema. Dar, habar n-am ce sa fac.

O sa chem 2-3 colege pe la mine acasa. Vreau ca noaptea aceea sa fie "HORROR". Ma gandeam sa cumpar de la Kaufland niste decoratiuni,dar as vrea sa fac si ceva handmade. Idei?

Si colegele mele nu au costume infricosatoare.Voi ce propuneti in vestimentatie?

Si imi trebuie niste povesti de groaza. Idei? ( Sa fie foarte infricosatoare,eventual si niste filme,dar ceva animat, gen "Hotel Transilvania " ).

Cum as putea decora casa?

Pana la ce ora sa dureze petrecerea?

Cum sa arate invitatiile? Sau ceva mai potrivit?

Multumesc pentru raspunsuri anticipat. Sper sa ma ajutati.

1 răspuns:
| TaLyDa a răspuns:

1 Schimba aspectul camerei

Ferestrele au nevoie de o transformare radicala. Cumpara o rola de saci de gunoi de culoare neagra. Taie sacii astfel incat sa poata acoperi fereastra. Nu iti va lua mai mult de 10 minute, deoarece singurul reper pe care ar fi bine sa il ai in vedere consta intr- o forma cat mai nedefinita, cu multe taieturi si rupturi, astfel incat sa creezi impresia de casa veche si parasita. Aseaza la fiecare fereastra o lumanare, astfel incat lumina difuza sa puna in vedere noul decor. Foloseste un suport de lumanare cat mai sigur, pentru a preveni un eventual accident sau incendiu.

In continuare ai nevoie de cat mai multa hartie creponata rosie, neagra si portocalie. Aseaza hartie pe podea, pe canapea si pe mobila in bucati rupte cat mai neatent. Combinatia de culori va fi in ton cu atmosfera, fiind pusa in valoare de lumina slaba din incapere. De asemenea, protejezi mobila, covoarele si tapiseriile.

Daca ferestrele, podeaua si mobila au fost partial acoperite si redecorate, nu a mai ramas decat tavanul. Ce e de facut? Cumpara cateva baloane cu heliu in aceleasi culori cu ale hartiei. De aceasta data foloseste preponderent negrul, avand in vedere culoarea deschisa a tavanului.
2 Urgent, dovleci!

Dovlecii sunt principalul simbol al acestei sarbatori. Nu ai cum sa planifici o petrecere de Halloween fara a avea ca centru de interes cativa dovleci realizati ca la carte.

Scobeste dovleacul si arunca tot miezul din interior cu ajutorul unei linguri. Dupa ce interiorul este complet curatat, deseneaza un model amuzant care sa ocupe aproximativ 40% din suprafata dovleacului. Decupeaza formele cu ajutorul unui cutter foarte fin, astfel incat sa respecti fidelitatea formei si sa nu spargi coaja.In cazul in care nu ai foarte mult timp la dispozitie, poti pastra dovleacul intreg. In schimb, va trebui sa il colorezi pentru a-l transforma intr-un personaj potrivit pentru petrecerea ta.

Poti confectiona singur un exemplar, iar atunci cand vin prietenii in vizita sa organizati un concurs de ornat doveci pentru a incinge atmosfera.

3 Presara cateva farse

Mana de gheata plasata strategic in bolurile cu supa sau bauturi va fi atractia serii. Citeste aici mai multe despre cum poti sa realizezi mai multe ornamente de acest gen.

Gheata carbonica, sau gheata uscata, va crea aburi albi cu densitate mare, efectul ideal pentru o astfel de seara. Plaseaza cateva bucati in pahare, boluri decorative sau intr-un ceaun pentru a crea o imagine cat mai autentica.

Daca bugetul si timpul iti permit, achzitioneaza cateva ramasite umane pentru a te asigura ca nimeni nu va uita petrecerea ta. La magazinele de farse vei gasi degete sau maini din cauciuc. Picteaza-le cu vopsea sau acuarele de culoare rosie. Plaseaza cate un deget insangerat in fiecare servetel de pe masa. O mana poate fi ascunsa strategic intr-unul dintre platourile cu aperitive.

Cu putina rabdare vei reusi sa pui la cale inca o farsa de pomina. Decojeste toate boabele de pe un ciorchine de strugure de masa (cu boabe de mari). Aseaza-le intr-un bol la frigider pana in momentul in care vin invitatii. Aseaza apoi strugurii intr-o zona mai intunecata, in bolul cu acadele sau chiar in paharele invitatilor. Senzatia de ud, moale si rece va crea reactii pe care tu va trebui sa le imortalizezi.

4 Nu uita de detalii

Cumpara sau imprumuta o matura cu coada lunga. Aseaz-o pe un perete sau lipeste-o chiar pe usa camerei in care se desfasoara petrecerea. Alaturi de bolurile cu gheata carbonica, vrajitoarele nu vor intarzia sa apara.

Daca mai ai cativa dovleci, decupeaza-i astfel incat sa creezi boluri pentru servit supa. Si nu orice supa, ci supa de rosii. Combinatia dintre dovleacul crud si rosul aprins al supei va fi spectaculoasa.

Lumina este un alt aspect deosebit de important. Avand in vedere cantitatea mare de hartie folosita in decor, este bine sa eviti lumanarile. In schimb, foloseste becuri colorate de putere mica, suficiente pentru a crea o atmosfera calda si misterioasa.

Muzica nu poate lipsi sub nicio forma. Aceasta va imbunatati considerabil amenajarea ta, fiind ultima piesa din puzzle. Alege piese cu mesaje potrivite de Halloween sau cd-uri special create pentru aceasta sarbatoare. Mai exact, tipete, urlete, vant, ploaie, vrajitoare, strigoi si orice alt sunet ce poate speria oamenii. O alta varianta este un film de groaza sinistru, proiectat pe un perete liber.Bauturile si mancarea servite la party ar trebui sa respecte si ele tematica Halloweenului
Nu te complica, insa: mancarea tip aperitiv este mai mult decat suficienta. Iar bauturile - precum berea - pot capata o "aroma" de Halloween daca le servesti in pahare patate cu vopsea rosie, de pilda.

Pune la indemana jocuri de societate
Ca invitatii tai sa nu se plictiseasca, bineinteles. La o adica, poti incerca si niste activitati cu tenta de Halloween, cum ar fi ghicitul in carti.