| InoueOrihime a întrebat:

Hei happy Cum aflu masurile unghiurilor unui paralelogram daca stiu ca masura unui unghi este de 30 grade? big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| mary343 a răspuns:

Proprietate:
unghiurilor opuse ale unui paralelogram
sunt congruente, iar cele alatrurate suplementare.
Din asta reiese ca daca un unghi are 30 de grade cel opus lui are tot 30 de grade. Iar masurile celorlalte 2 unghiuri
le afli asa:
30x2=60 (suma primelor doua unghiuri)
Suma celorlalte 2 se afla scazand din 360de grade suma celorlalte 2 unghiuri.
360-60=300
Acum ca sa afli cat face un unghi imparti rezultatul la 2, aceste unghiuri fiind congruente.
300:2 = 150
Funda?

2 răspunsuri:
| PepiChuxD a răspuns:

Le masori, cum altfel? laughing

| Buzuliuc_Alex_1998 a răspuns:

PepiChuxD iti pun o intrebare cu ce le masori? .....Iti spun eu cu ce cu compasul happy