| Gabriello02 a întrebat:

Cum aflu masura unui unghi format de diagonale in paralelogram, dreptunghi si trapez?

2 răspunsuri:
| DJohnny a răspuns:

Este egal cu jumatate din unghiul mare(adica unghiul in care ajunde diagonalele )de exemplu unghiul A=60 de grade... unghiul format de diagonale = 30 de gr

| EFE21 a răspuns:

Un cerc are unghiul mare de 360grade pentru ca O este centrul cercului iar atunci cand diagonalele se intalnesc, se intalnesc in punctul O. da? ok, este ceva de genul X, mijlocul fiind punctul O, cum un cerc are 360grade, imparti 360grade la 4 unghiuri deoarece 2 diagonale formeaza 4 unghiuri ( acele 4 triunghiuri ) => rezulta ca 90grade are fiecare unghi. FUNDITA?