| Gabriello02 a întrebat:

Cum aflu masura unui unghi format de diagonale in dreptunghi, trapez si paralelogram?

Răspuns Câştigător
| VladStef a răspuns:

Prin functiile sinus/arcsinus, cosinus/arccosinus, tangenta /arctangenta, cotangenta/arccotangenta; intai trebuie sa stii marimea laturilor; marimea laturilor o poti afla prin teorema lui pitagora sau mai simplu prin gasirea situatiilor in care avem mijlocul unui segment;
ai aflat marimea laturei a si b din triunghiul existent in preajma diagonalelor aplici teorema sinusurilor :: a^2 = b^2 + c^2 -bc*sin(a)
b^2 = a^2 + c^2 -ac*sin(b)
c^2 = a^2 + b^2 -ab*sin(c)
ai aflat de exemplu sin (c) = rad(2) /2
aplici functia arcsin din (rad(2) /2) si vei obtine 45 grade; aceasta e valoarea unghiului cautat caz in care avem de a face cu un patrat;
la dretunghi avand in vedere ca laturile nu sunt egale vei avea unghiuri diferite de 45 de grade