| Nousername a întrebat:

Hei.big grin Hai ca va pun sa cititi mult, dau funda oricum.
Sa trecem la subiect. Prietenei mele cele mai bune ii place de un baiat din scoala. A facut rost de id lui. Eu nu l-am stiut prima data, dar mi l-a aratat si parea de treaba.
Orcum, cand i-a pus id-ul in lista, eram si eu online. Mereu imi zicea :"Auzi e rocker, zi-mi formatii ca tu sti, sa zic ca imi place si mie rocku'"I-am zis ca eu cred ca ar trebui sa zica ca ii place house-ul, pop cum este in realitate, dar ma rog. Apoi a doua zi la scoala imi zice ca e tare dragut si sociabil, dar cateodata putin nesimtit si cica are o parere buna despre ea, desii a mintit. Si cand a intrat pe mess ziua aia la fel a facut :"Filme horror sadice, zi-mi si mie ca tie iti plac.", pe mine ma intreba ca ea nu stia si vroia sa creada tipul ca stie.
Orcum, faza e ca s-au apropiat si au devenit prieteni, mai mult din cauza" gusturilor la fel " care de fapt erau ale mele, ca ea le avea total diferite.
Eu chiar vreau sa fie fericita cu baiatul ala, dar nu stiu daca va iesi ceva daca minte atata. Mi se pare ciudat...straight faceVreau sa o ajut. Voi ce ziceti e normal?

:-s

Răspuns Câştigător
| redrosegirl a răspuns:

Hmm. nu e normal! Ei sunt total diferiti, iar il minte doar pentru. a-l avea langa ea.Stiu ca exista zicala:"In dragoste si in razboi totul e permis!", dar cu minciuni nu rezolvi nimic, vor iesi la iveala mai devreme sau mai tarziu! Era multt mai bine daca prietena ii spunea ce ii place ei cu adevarat si nu ce-ti place tie. intr-o oarecare masura acel baiat s-a apropiat de "tine", adica de gusturile tale si nu de prietena ta! Eu cred ca ar fi bine sa vorbesti cu ea si sa-i zici ca nu e bine ca-l minte si ca ar fi mai bine sa-i zica adevarul pana nu e prea tarziu! Cu siguranta cand va afla adevarul se va simti ranit, dar daca prietena ta ii nu ii va spune cat mai devreme cand va afla va fi atat de ranit incat nu va mai vorbi cu ea! Niciodata nu e prea tarziu, dar mai bine mai devreme! Va gasi ea o modalitate sa-i spuna adevarul incat sa nu-l doara prea tare, ar putea sa-i zica cev de genul: "Stii, imi pare rau ca te-am mintit! Imi cer mii de scuze ca ti-am spus ca imi place rock-ul desi eu ador house-ul si pop-ul, te-am mintit si in legatura cu filmele, nu-mi plac filmele horror ci alea de comedie/dragoste, etc. M-am simtit atat de diferita fata de tine si am crezut ca daca nu voi fi la fel ca tine ma vei ignora.Imi pare rau. Te rog, iarta-ma!"(cateva lacrimi si o privire blanda cu siguranta il va inmuia si o va ierta).
Sper ca te-am ajutat! Pa, pakiss

5 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

E decizia ei si las-o pe ea sa vorbesaca, sa-si exprime propiile idei.pa

| iulyspy a răspuns:

Nu e normal, dar ce poti sa faci.
1)las-o sa invete din propriile greseli ( daca o sa-i zici ceva o sa pui in pericol prietenia voastra)
2) avertizeaz-o ca daca el va afla ca alea nu sunt gusturile ei el o v-a parasi (dar intr-un mod cat mai frumos ca sa nu se simta jignita, n-o obliga sa-i spuna adevaru, dar daca ea nu face asta, nu poate sa-ti reproseze nimic dupa aia ca cica nai avertizat-o)
3) ajut-o (informeaz-o despre rock si filme horror - dai o lista cu trupe rock si melodii mai cunoscute si o lista cu cele mai bune filme de groaza, cu o mica descriere, de exemplu)

Bafta:*

| anqutsel a răspuns:

Explicai ca nu este bine sa minti.Incearca sa o faci sa inteleaga ca nu e bine ce face.Cand va afla? Cum crede ea ca va reactiona? Spune-i sa fie deschisa cu el.si sa nu mint: daca spune adevarul nu va trebui sa isi aminteasca ce a spus

| BalonaşDulcee a răspuns:

Auzi scuze ca te intreb dar te rog eu zi sincer... iti place si tie de el? totusi aveti cam aceleasi prefetinte ai spus ca e de treaba, ce zici, mai ales daca prietena ta cea mai buna minte incontinuare pe gusturile tale nu ar fi corect mai ales pentru baiatul respectiv, practic ea intr-un fel se da drept "TU" dar aici e numai problema voastra dar eu propun sa-i zici si tu ceva prietenei tale totusi sa incerce sa nu-l mai minta atata.

Imi dai fundita puppy dog eyes

| BlueEyes_3523 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal. dar avand in vedere caeste prietena ta a fost frumos ca ai ajutat-o... dar sfatuieste-o sa ii zica tipui respectiv ce ii place ei cu adevarat nu ce iti place tie deoarece el s-ar putea sa afle iar atunci cine stie ce o sa se intamplewinking