| DrunkShepp a întrebat:

Hei, de la un timp mama ma trateaza de parca as fii un sclav pe plantatie si cu surorile mele(mai am doua surori gemene)se poarta impecabil.Desi eu ma zbat sa invat la toate materiile sa iau medii bune, sunt si la o un liceu german si cand am venit nu stiam nici o iota de germana iar acum sut la acelasi nivel ca cei care au facut pana si gradinita germana.mama nu e chiar cea mai buna prietene dar ne intelegem si acum nu mai vorbeste cu mine ca inainte mama si tata s-au despartit si e destul de greu pentru mama am inteles dar de ce trebuie sa se poarte asa cu mine tot timpul e nervoasa si tipa la mine face crize iar eu nu sunt genul ala care iese noapta prin cluburi sau la petreceti nebune, nu am baut deloc si nici nu fumez sau ma droghez ca alti colegi/prieteni, nu inteleg eu zic sa fiu cuminte sa am grija si de surorile mel ca doar sunt mai kici si de la mama nici macar mersi ca le ajuti tu. vreau sa fiu ceva important in viata sa nu o dezamagesc pe mama sau familia am fost la olimpiade de chime si la seminare si am luat locuri bune chiar am ajuns la olimpiate pe tara am fost la concursuri de pictura si desen si mi-am expus picturile la unela galerii si mama nici macar bravo, vreau si eu doar un simplu multumesc, uneori ma gandesc ca nici nu am vreun rost pe lume si ca doar fac planeta asta sa aiba cu un locuitor mai mult.nu stiu ce sa fac?

7 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Vorbeste cu ea. explica`i ce te framanta, chiar daca nu vrea insista.roag`o frumos sa te asculte sa ii spui ce ai pe suflet.sunt sigura ca te va intelege. Poate ca nu iti arata cat de mult tine la tine.sunt sigura ca te aprecieaza si te iubeste.incearca sa comunici mai mult cu ea sa ii povesteti fel si fel de lucruri pentru a intarii mai mult relatia dintre voi,ajut`o cu ce are nevoie,vorbeste`i frumos,fii intzelegatoare, sunt sigura ca te iubeste chiar daca se poarta asa... poate are ceva pe suflet, probleme.la fel ca orice mama.
In speranta ca ti-am putut fii de folos.
Ramai cu bine!:*

| LiveYourLife a răspuns:

Sa nu-ti pierzi increderea in tine si fi tot asa cum ai fost si pana acumwinking

incearca sa vorbesti cu ea si s-o intrebi dc se poarta asawinking

| DrunkShepp explică:

Mersi tuturor dar sunt fata

| LotusRadioactiv a răspuns:

Draga Crissy,
Tu esti un copil unic si nu ai nevoie de aprecierile altor persoane pentru a-ti da seama de acest fapt.
Multe mame ar fi norocoase daca ar avea un fiu ca tine, insa a ta probabil ca nu stie sa te pretuiasca. Oricum, este totusi mama ta, asa ca fii intelegator. Poate ea nu-si da seama cum te simti tu. Eu zic sa porti si o conversatie cu ea.
In orice caz, fii sigur ca meritele tale vor fi recunoscute din plin, dar s-ar putea sa nu fie asa, daca o sa ai prea mult orgoliu. Trebuie sa iti pastrezi modestia totodata si nu uita ca mai tarziu vei ajunge personalitate exceptionala daca te tii de carte. Oricum, aprecierile din partea celorlalti nu conteaza nici pe jumatate fata de propria multumire de sine. Aceasta vine cand stii ca ai facut ceea ce trebuie si ai mai si lasat de la tine, pentru a face ce e bine.
Nu te descuraja! Din pacate, exista si cazuri mult mai rele, atunci cand copii au mame denaturate sad
Oricum, iti urez mult succes in continuare si mai ales multa sanatate! happy

| LotusRadioactiv a răspuns:

Iti spunem noi BRAVO (eu si cu mama) si te rugam (asta este de la mama) sa ai rabdare cu mama ta, pentru ca ea are probleme hormonale fiind departe de tatal tau. Are foarte multe griji pe cap (sa faca rost de bani, activitatile voastre ), dar cea mai mare problema a ei este sa nu-i scapati de sub control pana nu aveti 18 ani, pentru ca sunteti in responsabilitatea ei.
De obicei, baietii sunt mai revoltati, mai nastrusnici, sunt tentati sa faca acest lucru mult mai repede, societatea permitandu-le acest lucru (prin gasti, lipsa de activitati antrenante ). In subconstientul ei, ea simte acest lucru si doreste sa nu se intample. De aceea cere de la tine din ce in ce mai mult. Pe de alta parte, am impresia ca surorile tale sunt mai mici si ii este teama sa nu ramana nesupravegheate. Motiv pentru care te pune si pe tine sa fii cu ochii-n patru dupa ele. Surorile fiind fete, in societatea noastra romaneasca, vor face oricum foarte multa munca in viitor. De asta mama le ocroteste acum. Ce nu stie mama ta, este intr-adevar sa iti spuna un "Multumesc" cateodata, cand o ajuti. Dar probabil ca este o femeie mai orgolioasa si vad, dupa cum scrii, ca si tu o mostenesti (in sensul ca astepti sa ti se multumeasca pentru ceea ce faci ).
Deci, te rog, pentru ca esti mai tanar decat mama ta, pentru ca ai viata inainte si pentru ca iti dorim din tot sufletul sa nu cunosti ce inseamna sa te paraseasca persoana pe care odata ai iubit-o, sa o ierti pe mama ta, chiar daca te supara uneori (mai ales ca suntem in post ). Daca totusi te ajuta cu ceva, iti spun (asta este de la mine) ca si eu am un frate care face mult mai multa treaba decat noi (aproape pe aceleasi principiu, dar si pe ideea ca in viata sa stie sa se descurce singur in orice situatie).
Iti dorim multa liniste sufleteasca si intelegere a lumii. Cand nu mai poti, roaga-te la Dumnezeu sa te tina un pic in brate, ca ai obosit, si o sa simti o usurare pe care nu ai simtit-o niciodata pana acum.
Multa sanatate happy (Mama te pupa dulce ).

| LotusRadioactiv a răspuns:

Inca o adaugare:
Mama ta, fiind divortata, i se pare normal ca tu sa duci responsabilitatile unui barbat in casa, insa tu trebuie sa-i reamintesti ca esti doar un copil happy.

| Flaviuka a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune`i ce simti happy exact cum ai scris si aici. Poate a devenit prea sensibila si vrea sa faca totul sa fie bine si poate nu reuseste. Fii alaturi de ea in continuare si gandeste`te ca mama ta te iubeste oricum s`ar comporta cu tine happy sunt sigura de asta.