| Geanin a întrebat:

Hei! Deci ma simt foarte trist si singur. Am doar cativa prieteni.

Nimeni nu prea vorbeste cu mine chiar daca sunt genul good guy, care glumeste cu toata lumea si ii ajuta si incerc sa se faca placut. Doar ca nu toti ma plac pentru asta si doar vreo 7-8 persone de la mine din clasa. Toti ma vad tocilar ori tipul ala ciudat doar pentru ca eu port pantaloni stramti, bascheti si camasa. Eu sunt foarte vorbaret da nimeni nu imi da o sansa. Majoritata fetelor le plac tipii bad guy si eu nu pot fi asa pervers cum sunt unii. Eu ma fac de obicei cunoscut prin conversati cu alte persoane, prin glume si alte activitati. Ba pentru ca sunt ateu sau pentru ca ascult muzica pop-rock, indie sau rap. Nu stiu ce sa fac sa fiu mai obsevat. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.

7 răspunsuri:
| KinoAndreea a răspuns:

Exact: de ce sa te schimbi pentru altii care nu dau nici macar doi lei pe tine...Mai bine ai 1-2 prieteni si buni pentru ca daca ai 10 majoritatea te fac pe la spate la un moment dat (experienta). Fii tu insuti, e cel mai corect sa fii asa! happy Eu am amici: unii asculta manele, altii hip-hop, altii rock...ma inteleg bine cu toti, trebuie doar sa gasesti cateva lucruri in comun. Stai linistit, Nu o sa ramai tu singur, pun pariu ca ne-am imprieteni! big grin

| RainmakerX a răspuns:

Salut! Mda si eu am fost exact la fel.Ce pot spune? Fetele de treaba cauta baieti rai care sa le faca cine stie ce de la prima intalnire.Lumea a ajuns asa de materialista incat nu mai conteaza comportamentul.Nobletea se vinde la kilogram.Eu unul ascultam trance eram potolit si aveam doar 5 prieteni.Si pe mine ma numeau tocilar intrucat luam note bune, cu toate ca nu eram tocilarul ala din filme cu ochelari cat casa si aparat dentar.
Acum ti-as sugera sa fi tu insuti dar ce sa zic... la mine nu a prea functionat.
Singura fata care era Ok si care ma placea a plecat la scoala de maici (Acolo iti dedici viata lui Dumnezeu, renunti la prieteni si familie)
Asta a fost in generala.Acum s-au schimbat radical lucrurile.Imbracamintea eh, fiecare cu ce-i place.Mie imi plac tricourile cu mesaje si blugii striati.Cum sa spun camasa e frumoasa si comoda, dar nu prea esti bagat in seama cu ea.
Acum am doar 1 baiat care mi-e coleg adevarat + fetele.De ce? Uite un sfat care pe mine m-a ajutat.Incearca sa fi cat mai bad guy(invata in continuare dar schimba o parte din haine)
Dupa ce faci asta incepe tu sa respingi oamenii.De ce? Sufletul vrea mereu ce nu poate avea.Fi cum sa spun? Ingamfat dar moderat ca sa nu dai in prostie.
Deci asta e cruntul adevar. Fetelor le plac tipii care cine stie ce gesturi le fac(gesturi urate) si care au numai note de 4/5.
Cat despre religie eu nu fac discriminari dar da, oamenii pot fi chiar foarte xenofobi (Adica le e frica de ceea ce nu cunosc.Fiecare crede ce vrea dar in tara asta sunt mai multi ortodocsi.Eu unul nu cunosc atei si nu stiu cu ce va diferentiati de noi, ortodocsii dar la scoala se pune problema din cauza acestui sistem de invatamant subred.
Acum nu vad care e problema cu muzica. Exista fete care apreciaza pop-rockul.
Deci ca sa fii mai observat incearca sa faci anumite schimbari precum cele prezentate mai sus intrucat o sa-i miri pe cei ce te stiu si asta o sa-i faca sa te observe.
O dimineata placuta iti doresc!

| Geanin explică (pentru RainmakerX):

Pai multora le plac cum ma imbrac dar nu e un avantaj parca mai mult aduc invidie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti faci cam multe griji. Poate ca si ei si-ar dori sa fie ca tine si nu reusesc. De ce ai vrea sa fii un bad guy? Adica, lumea e plina de astfel de '' specimene '' si persoanele ca tine sunt din ce in ce mai rare. De ce ai vrea sa te schimbi pentru cateva persoane, total neimportante. Incearca sa pastrezi acei prieteni putini cat mai aproape si continua sa fii sociabil cu toata lumea ca sa nu pari inganfat. Si daca ei nu vor sa iti acorde o sansa e strict problema lor! Nu a ta. Am avut si eu un coleg de genu' si am tinut mult la el pentru simplul fapt ca era diferit. Deci. Nu vad nici o problema aici.

| Ottakringer a răspuns:

De ce sa te schimbi numai ca sa te placa altii? Dintre toti prietenii mei numai 10% asculta rap. Prietenii nu ii poti alege big grin. Fii tu insuti ca e cel mai bine, nu incerca sa te schimbi doar pentru a avea prieteni sau altceva. Si in legatura cu fetele ...stai linistit big grin Trebuie sa fie si o PERECHE pentru tine. E bine ca esti sociabil si nu timid happy. Bafta si Pace!

| Andreeajuliah a răspuns:

De ce ti-ai dorii sa fi mai observat? Ca sa ai mai multi prieteni falsi si profitori? Nu totul consta in a fi popular. Apreciaza-ti acei "cativa prieteni" pe care ii ai. Mai bine 2 buni decat 10 falsi.

Sa nu te schimbi pentru nimeni, lumea asta e plina de retardati si "bad guys", nu trebuie sa fi copy-paste cu restul.

Si sa stii ca mai sunt fete care apreciaza bunul simt, inteligenta si atitudinea pozitiva.

Numai bine!