| DirtyBlood a întrebat:

Hei din nou.
Am facut alaltaieri seara pe la 11 o gaura in ureche. Am facut-o cu un ac de siguranta dezinfectat cu alcool de 87%, si am lasat acolo cateva minute, vreo 10. Dupa aia am pus repede un cercel tot dezinfectat probabil din metal cu pietricica, si am lasat in ureche ziua urmatoare. Dar mi-a picat din ureche deoarece nu avea dop la spate si cand ma imbracam, mi-a picat.
In graba am mers si mi-am luat cercelul de aur tot asa cu pietricica si de ieri dupa masa tot ii in ureche. Lobul urechii e cam inflamat de cand mi-am facut gaura thinking
Nu stiu ce sa fac. sa scot cercelul.sa nu-l scot, sa dau cu spirt, chiar nu stiu.
Ms anticipat happy
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| Escape a răspuns:

Vezi ce se mai intampla cu el si azi, faza este sa nu te mai dai cu spirt deloc! Spirtul inflameaza. Da-te cu baneocin, este foarte bun, si este vreo 5 lei la farmacie, se gaseste sub forma de unguent. Eu zic sa nu mai incerci asemenea lucruri si mai bine dai vreo 20 de lei la un salon decat sa iti distrugi urechile.

| Anon352 a răspuns:

Il scoti si dai cu spirt P.S: nu esti normala

| LaraDot a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti cumperi niste cercei medicinali si sa ti lasi vreo 2 saptamani. Asa a facut o prietena de-a mea si dupa aceea si-a pus niste cercei normali, deoarece cu cerceii de metal s-ar putea infecta. Sper sa iti fiu de ajutor.

| xxxnonamexxx a răspuns:

Asa este la inceput cand iti dai gaura, lobul ramane inflamat, cu timpul cam intr-o luna se trage

| skzstyle a răspuns:

Hei buna happy Si eu am 2 gauri in urechea stanga, bineinteles facute la shop, si mi s-a spus daca imi pun cercel sa il dau cu spirt si sa il las cel putin 10 zile, si apoi sa imi pun normali, si sa invarti de el ca sa se formeze gaura.happy Sper ca ti-am fost de folos. Si da ti se umfla urechea la inceput

| Ellenna a răspuns:

Si mie mi s-a infectat cand mi-am facut gaura in ureche. S-a invinetit tongue, dar nu mi-am dat cercelul jos decat dupa vreo 2-3 zile. il dadeam jos in fiecare seara, ziua il tineam in ureche tongue (cercelul era din aur) dupa un timp mi-a trecut si am inceput sa il port din ce in ce mai putin, dar nu mi s-a astupat gaura tongue A trecut un an si ceva de cand mi-am facut gaura si au fost perioade in care am stat si 3 luni fara :p Daca se inrautateste situatia, nu il mai pune deloc tongue. nu e asa mare chestie un cercel in plus happy Conteaza sa fii tu bine si sanatoasa