| XatomisX a întrebat:

Mi-am dat gaura de cercel si acum in lobul urechii am o unflatura gen ca o pietricica in lob si este tare? De ce s-a facut asa e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu porti cercelul, daca nu doare, daca zona nu este inrosita, atunci in acea gaura s-a format un 'dop" de celule moarte care va iesi la introducerea tortitei cercelului.

| Liviu a răspuns:

Numai speriati omul si nu vorbiti din carti. Daca acea 'galca' 'unflatura' doare si e putin vizibila, o sai ti treaca de la sine, si eu fac mereu aceea galca cand imi pun cerceii in ureche iar. Spre exemplu Cnad mi-am pus prima data primul cercel pe la 14 ani, am facut galca de aia, apoi la 15 ani la al 2 cercel, la fel am facut.Am tinut cercei pana pe la... 20 21 de ani, apoi i-am scos cam o perioada de 2 ani, cand i-am pus iar, mi s-a format iar acea galca, apoi mi-a trecut.Iti va trece,nu pune 'gherutele' murdare acolo, dai cu ceai de musetel, si invarte cercelu des, ca sa nu prinda 'coaja' si asa mai departe. Daca mai ai intrebari, pune ca iti raspund.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ti se fi infectat mai ales daca este rosu si doare.
Incearca sa apesi sa vezi daca iese vreun lichid. Daca da, atunci incearca sa apesi lichidul pana iese tot, dezinfecteaza cu apa oxigenata sau spirt iar apoi foloseste niste Baneocin.

| rocket1204 a răspuns:

Nu este normal. Mergi la medic neaparat. Pana atunci iti poti pune un pansament cu betadina.

| SorinaSuciu a răspuns:

Cel mai probabil gaura s-a infectat. daca nu ai facut-o intr-o salon specializat ar fi bine sa te vada un doctor. moemntan incerca sa pui spirt pe rana ca sa se mai curete