| Anonima200368 a întrebat:

Hei... imi puteti da sfaturi pentru tratarea cosurilor? Ceva masti naturale, cu ingrediente pe care oricine le are in casa?
Sau ce creme sunt bune? Va rog... DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai "natural" sfat pe care pot sa ti-l dau e sa-ti schimbi alimentatia. :))

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ). Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Poti sa folosesti pe ten : argila verde sau albastra ( gasesti la plafar sub forma de pudra ), miere naturala, comprese cu ceai verde

Nu folosi iritanti pe ten : alcool, suc de lamaie, suc de capsuni, suc de citrice, rosii, uleiuri esentiale ( contin alcool )

Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Poti sa-ti cumperi din plafar sau farmacie argila pudra. Inainte de dus iti prepari putina argila si stai cu ea 15-20 de minute ( pana simti ca s-a intarit. Poti sa-ti aplici argila zilnic daca o alegi pe cea albastra. Poti sa o iei pe cea verde si o zi sa stai pana se usuca, iar urmatoarea zi sa o limpezesti inainte de a se usca - sau sa o aplici odata la 2 zile. Experimenteaza, alege varianta care ti se potriveste cel mai bine.

Argila o amesteci cu apa plata, minerala, ceai verde, ceai de musetel etc. Nu amesteca argila cu nici un ingredient iritant. ( ex: zeama de lamaie, sucuri de fructe etc. )

Cea mai mare putere de absorbtie o are argila verde, urmata de cea albastra si cea alba care este mai mult pentru tenul sensibil/normal.

Nu-ti cumpara argila gata preparata
http://www.elemental.eu/ro/410-argila-verde.html

2 răspunsuri:
| Siiiiia a răspuns:

Heeei.
Scrie peGoogle, masti pentru cosuri...si la primul articol, sunt multe masti, folositoare.

| Crash94 a răspuns:

Salut!
Măștile cu turmeric fac minuni. Caută la supermarketuri turmeric sau la farmaciile naturiste.
Baftă!