| rororef a întrebat:

Hei happy in engleza hydrogen peroxide inseamna apa oxigenata? sunt foarte multe videoclipuri pe youtube in care arata ca aceasta albeste dintii. cine a incercat si a vut rezultate? happy daca eu am dintii mai transpaenti la varf se mai pot albii? FUNDOI! :*

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Hydrogen peroxide se traduce peroxid de hidrogen si este cunoscut si sub numele de apa oxigenata. Este renumit pentru proprietatile sale de decolorare, dar şi antibacteriene. Amestecul de apa pura (cel putin jumatate din compoziţie) cu apa oxigenata se poate folosi zilnic ca pe o apa de gura.
Pentru o eficienta mai ridicata, se necesita o clatire cu aceasta solutie timp de un minut.
Ii poti frca si cu suc de citrice. In ambele cazuri, insa, este necesar sfatul medicului deoarece anumite boli si tratamentul indelungat pot face numai rau. Atentie mare!