| nimicaici a întrebat:

Hei. La chimie nu prea am inteles reactiile chimice si cum se stabilesc coeficientii straight face ma puteti ajuta, va rog? P.S sunt clasa a 7 a

2 răspunsuri:
| ellena99 a răspuns:

Pai,sunt mai multe feluri de reactii, de combinare, descompunere, subtitutie, schimb...la combinare pur si simplu le combini, la descompunere incerci sa le descompui (te mai uiti pe teorie) la substitutie stii doar cum le inlocuiesti si etc...iti trebuie teoria, coeficientii se pun in functie de valenta. Mai uite-te pe teorie si rezolva exercitii. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| LastMimzy a răspuns:

Coeficientii se pun in fata elementelor, de exemplu ai H+O=H2O,din cate vezi in reactie a intrat un singur atom de hidrogen si un singur atom de oxigen(inainte de egal), si au iesit din reactie 2 atomi de hidrogen si 1 de oxigen. Atunci e nevoie sa pui 2in fata hidrogenului, iar reactia va arata asa 2H+O=H2O,pentru verificare :au intrat in reactie 2 atomi de H-au iesit din reactie 2 atomi de H, a intrat in reactie 1 atom de O-a iesit din reactie 1 atom de O.

Pe scurt cati atomi intra atatia trebuie sa iasa.

iar daca ai reactii putin mai grele ca cea din exemplul meu, cauta cel mai mic multiplu comun al elementelor ce trebuie egalate.Bafta