| YOny0l a întrebat:

Cum se stabilesc coeficientii la chimie? Vreau explicatii mai detaliate, adica cum fac sa aflu cat trebuie sa am in fata?

1 răspuns:
| CryChristiAN a răspuns:

Egalitatea se face respectand legea masei substantelor, respectand legea conservarii masei atomilor.

Sa luam spre exemplu
4Na + O2= 2Na2O
Deci, 1 atom de sodiu + 2 atomi de oxigen rezulta 2 atomi Na2O

SI stabilesti coeficientii astfel incat suma maselor atomilor de reactanti, sa fie egala cu suma maselor atomilor produsilor de reactie.

Sa luam spre exemplu oxidul de sodiu + apa:
Na2O + H2O = 2NaOH
BIne, aici trebuie sa stii si ce produs de reactie rezultahappy.

Sa stii ca la chimie de a 9-a lucrurile se complica putin. In opinia mea, chimia de a 9-a se aseamana cu ''stiinta'' :X, alaturi de fizica:X.

2Na + Cl2 = 2NaCl( aici e usor, numarul de atomi din membrul stang, adica al reactantilor, este egal cu numarul de atomi din produsi de reactie).
Sanatate si o seara buna!happy