| Fluture a întrebat:

Hei. Mi-a venit menstruatia acum cateva luni, iar luna asta trebuia sa-mi vina pe 21 martie, lunea trecuta...si nu mi-a venit. De ce?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
NU ne-ai spus nimic despre varsta ta. Ceea, ce nu ne ajuta prea mult. Daca inca esti mica sub 16/17/18 ani, e posibil sa ai inca o dereglare a ciclului. Adica, sa nu-ti vina in fiecare luna pe aceeasi zi cum te-a venit in lunile anterioare. Ciclu se regleaza destul de greu crede-mahappy. Dureaza un timp.
MAi exista posibilitatea ca fi fost racita in perioada in care trebuia sa-ti vine. Si raceala, la randul ei impedica ciclu.
Mai exista si posilibitatea, daca ai avut vreo relatie intima cu un baiat neprotejati, si esti insarcintata [ceea ce nu prea cred] tot la fel sa-ti intarzie ciclu.
Vezi si tu, in care te incadrezihappy. Concluzia: nu te speria, se va regla el, nu e nimic grav.
P.S. in cazul in care ai peste 15 ani si nu ti-a venit cateva luni la rand, ar fi bine sa consulti un ginecolog.

| pwp a răspuns:

Ai doar o dereglare hormonala.

| KJewel a răspuns:

Buna. Mie mi-a venit menstruatia acum vreo 10 ani si inca tot nu vine regulat. Dun worry, este normal. Un ciclu regulat inseamna ca la 14 zile dupa ce-ti vine ciclul ovuleaza un ovar, iar intre zilele in care vine ciclul ar trebuie sa fie 28 de zile(asta in general) dar nu se intampla la toata lumea. Mie a inceput sa mi se regleze asa usor, da tot mai intarzie uneori. Stai linistita, calculeaza-ti zilele si fii pregatita cu absorbant la tine tot timpul happy nu recomand anticonceptionale sau alte tratamente care sa ti-l regleze. toate au efecte secundare si nu merita.

| KJewel a răspuns:

Inca ceva. Mi s-a intamplat si sa treaca 40 zile fara sa vina ciclu, apoi cand o vreme a venit regulat, s-a dereglat cand a fost in februarie, pentru ca nu are la fel de multe zile ca celelalte luni, etc.
Si se poate intampla si sa nu-ti vina vreo 2 luni la rand, mi s-a intamplt cu mult inainte sa-mi incep viata sexuala si nu avea nicio legatura cu vreo sarcina. In caz ca ti-ai inceput deja viata sexuala si se intampla chestia asta, cel mai bine e sa-ti faci un test happy

| FuckOnCocaine a răspuns:

Stai linișită, este doar o dereglare sau poate ai răcit.

Mergi la ginecolog și o să-ți spună ce să faci.

Eu am luat Eurovita multiminerale și anticoncepționale pentru reglarea ciclului menstrual, bineînțeles prescrise de medic.
O zi bună.