| Mii_Ca_1990 a întrebat:

HEI! Nu înțeleg deloc ceva in engleză! 1. Cum vine treaba cu infinitiv, trecut si participau trecut? De ex : to abide? Abode? Si abode? ( a aștepta a sta ) SAU to ne, was/were, si been? ( a fi)... Nu înțeleg, va rog sa îmi explicați + exemplu la inf. Trecut si p. Trecut! Dau funda + vot! Va rog, vreau sa învăț engleză! Iar mama va fi așa de mândra de mine de o sa va mirați cu toți! Va rog sa ma ajutați! Dau funda va rog cât mai explicit!'n

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Ok... In primul rand trebuie sa stii timpurile verbale, de acolo iti dai seama ce forma a verbului trebuie sa folosesti. Aici ai un site foarte bun care iti explica amanuntit cum se formeaza timpurile verbale, ce forma a verbului trebuie sa folosesti si in ce situatii folosesti diferite timpuri verbale:
http://grafitgroup.ro/lectii/timpurile_verbelor_engleza.php
Sper sa te ajute si mult succes! :)

1 răspuns:
| Jorah a răspuns:

Verbul "to be" în engleză înseamnă "a fi". Dacă vrei să-l conjugi în română, nu o să spui "Eu fi" o să spui "Eu sunt". Deci, în engleză acel be se transformă în "I Am/ you are/ he/she is" respectiv "you (all) are, we are, they are".

În engleză, acesta are trei forme : BE | WAS | BEEN pentru că este un verb neregulat. Trebuie să știi majoritatea verbelor neregulate (cele mai des folosite) pe care le găsești la sfârșitul unui manual de engleză sau pe internet.

WAS se folosește pentru trecut. Deci, dacă vrei să spui "Eu am fost" o să spui I was. Acel WERE se folosește pentru plurar, în cazul pronumelor : They/We/You. De asemenea, se mai folosește și în unele expresii, ca de exemplu : IF I WERE YOU (dacă aș fi în locul tău, la condițional optativ).

Cât despre participiu, e puțin mai complicat să-ți explic. Se folosește pentru a crea timpurile perfecte : Present perfect, past perfect etc. De exemplu, dacă vrei să spui "Am fost acolo" spui simplu I was there. Dar, dacă vrei să spui "Eu fusesem acolo" spui I had been there. Acest timp ține locul mai mult ca perfectului în limba română. Îți sugerez să înveți timpurile gramaticale ale limbii engleze de pe internet și verbele neregulate. Practic e baza limbii engleze. Dacă vrei să-ți explic mai multe, te aștept cu un mesaj în privat.