| Hateaf a întrebat:

Hei.
Nu știu dacă e cel mai potrivit să postez ceva de genu' aici, dar nu știu ce să mai fac.
De când eram micuță îmi doream să devin medic, până acum câteva zile când m-am gândit extrem de bine la asta si nu mai sunt sigură.
Imediat va trebui să aleg un profil pentru liceul dorit și eu nu știu ce vreau.
Si cum să știu la doar 15?
Am nevoie de niște sfaturi, preferabil de la cineva care a trecut prin asta și mă poate ajuta cumva...

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Pai iti place medicina? Vezi ca traiesti doar 75 ani aproximativ. Nu ai timp de 10 facultati, alege una si gata. Uite, fa un test sa vezi ce inteligenta ai mai dezvoltata dintre cele 6 care are omul. big grin Poate ai tehnica si te pricepi la matematica si informatica, te stii sah? Te descurci la aproximat distante si viteze cand vezi masini care vin inspre tine? Daca da, atunci ai inteligenta spatiala, da asta se masoara si din alte exercitii. Pentru inteligenta spatiala merge arhitectura big grin Da bine tu esti fata, mai bine te faci frumoasa si cauti pe unu cum fac toate fetele. Da daca crezi ca esti altfel, merita o facultate sa fii si tu independenta in viitor. Eu din clasa 9 stiam deja ce vreau sa fac mai departe si am mers la mate info, desi pentru arhit. nici nu trebuia mate info in fine, si eu am gresit. Chestia e ca daca vrei la medicina de exemplu gandeste-te daca te descurci in facultate, e scumpa plata, chiria, etc. Vorbeste cu cei care sunt la faculta asta si vezi daca esti in stare, chiar daca ai 15 ani, nu astepta ca zboara timpu repede. Oricum si asa mori de foame cu faculta in Romania tara aste e de r****, mai bine plecam toti de aici.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Profilul la liceu conteaza prea putin. Poti merge dupa BAC la orice facultate doresti. Materia din liceu nu te va ajuta foarte mult la facultate, va trebui sa te pregatesti tu suplimentar. Nu trebuie sa-ti faci griji de pe acum, mergi la ce profil simti tu ca te vei descurca mai bine.

| R0R0 a răspuns:

Alegerile se pot schimba, o data cu trecerea timpului.Chiar daca la liceu vei alege ceva, iar la facultate te vei razgandi, nu e o tragedie.
Daca iti place medicina, urmeaza asta.Du-te la un profil de stiinte ale naturii.
Daca nu esti sigura, mergi la mate-info. Acest profil iti deschide multe usi pentru viitor.