| Georgiana_Olimpia_1972 a întrebat:

Hei...
Pe 17 septembrie mi-a venit menstruația pentru prima data.
M-a ținut 1 săptămână, iar după asta, au trecut 2 luni si inca nu mi-a venit.
Nu înțeleg ce de ce.
Ma puteți lămuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa fii deloc ingrijorata fiindca la inceput in primi 1-2 ani dupa inceperea procesului menstrual, sangerarile pot sa apara foarte neregulat. Uneori intre 2 menstruatii pot sa treaca intervale de timp foarte lungi de mai multe luni (3-4 luni) sau in cazuri exceptionale chiar si 1 an de zile. Acest lucru se produce din cauza faptului ca organele tale de reproducere abia si-au inceput activitatea si in acest moment sunt inca imature si acest proces de maturizare abia inceput poate sa dureze intre 2-3 ani pana in momentul in care va deveni deplina si doar pe urma menstruatiile se vor succede constant luna de luna. Fiindca nu se poate prevede/aprecia cand se va produce urmatoarea menstruatie, vei fi nevoita sa ai pregatite si la indemana mereu 1-2 absorbante in geanta cu care mergi la scoala. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| GreenVoid a răspuns:

Regularitatea ciclului vine in timp n ai de ce sa ti faci probleme.