| Maryuka a întrebat:

Hei, rog mare seriozitate, chiar am nevoie de ajutor.
Deci, astazi eu cu colegele mele repetam pentru un spectacol in clasa si deodata intra baietii ca se sunase. Atunci imi da un baiat cu mingea-n picior si ma enervez, o pun pe banca si bag un creion in ea. Dupa vine detinatorul mingii si incepe sa ma injure [ tigan ] ca i-am spart mingea, eu i-am zis ca inainte sa se gandeasca la adus mingi la scoala, sa stie ca poate lovi copii [ chiar daca nu a dat el cu mingea-n mine ]. A facut alt baiat un "truc" dezgustator ( a scuipat pe mine si a suflat ) si a iesit aer. Atunci eu i-am zis ca daca intr-adevar e sparta, ii aduc banii pe ea si ca-mi pare rau dar pur si simplu m-am enervat si am facut un gest necugetat. Dar el fiind etnia care este, mi-a spus ca mingea costa 80 DE LEI! Atunci am ramas incremenita si mi-am dat seama ca m-am bagat in mari probleme. El a zis ca luni vine cu bunicul lui. A zis ca a luat mingea aceea de la un magazin anume. Am inceput sa plang dupa ce a plecat el pentru ca poate veni cu tot "neamul" dupa mine pentru o minge si azi costa 80 de lei, maine 2 milioane si tot asa, sunt sigura. Dupa aceea m-am uitat pe geam si l-am vazut plecand acasa si in acelasi timp dadea cu piciorul in ea mergand. Nu parea foarte dezumflata de la distanta, da `nu stiu...
Acum spuneti-mi ce sa fac, va rog, sunt disperata. NU LUATI IN GLUMA.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sincer nu stiu ce fel de minge e aia de 80 de lei care intra creionul in ea ca intr-un balon, oricum daca intr-adevar ai spart mingea vorbeste cu parintii si ii cumperi alta

| DracusorImpielitat a răspuns:

Eu daca eram in locul tau luam creionul ala si i-l bagam direct in c*r. Daca te duci la dirigul/diriga ta, atunci o sa il ia pe el ca de ce si-a adus mingea. Poti sa faci si pe victima si sa zici ca iti este frica, ca te simti in pericol si chestii de astea. Mie nu mi-ar fi frica, deci nu te teme. El de naiba si-a adus mingea la scoala? Si fa scandal, nu te lasa.

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Intr-adevar ar trebui sa impartiti vina. In primul rand nu a fost un lucru cugetat ca acel coleg sa te loveasca cu mingea si nici tu nu ai procedat corect ca ai spart-o. Eu spun sa ii dai jumatate din suma caci alta solutie care sa nu aiba consecinte pe viitor nu cred ca este. Poate ar functiona sa ii iei tipului o alta minge mai ieftina sau ceva sau sa te revansezi in alt mod... ceva legat de scoala sau de viata sociala desi nu stiu daca va ramane cu inima impacata.

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Plateste-i mingea.

| Glows a răspuns:

Ar trebui sa le spui parintilor tai intamplarea si greseala facuta de tine. Apoi sa discute parinti tai cu bunicul lui! Parerea mea este ca si parinti tai isi vor da seama ca o mingie nu conteaza asa de tar, daca acea mingie te lovea pe tine in alt loc si ai fi patit ceva mai rau? Succes happy

| Oltean_Niculina_1998 a răspuns:

POi o sa fiu foarte sincera cu tine. o minge ca sa fie 80 de leii. imposibil stai linistita nu cred ca o sa vina cu bunicul lui la scoala pentru o minge. sfatul meu este ca sa ii cumperi tu o minge care crezi ca se asemene la culoare. baietii majoritatea sunt asa trebuie sa ii intelegem dar noi sa fim mai destepte. Faptul ca te-a injurat a fost un gest urat din partea lui putea sa se poarte si frumos. vezi asta da dovada ce educatie buna ii da alui deacasa! 1 Fiii calma nu trenbuie sa te panichezii. trebuie sa te linistestii si sa te gandesti foarte bine el ce cauta ci aceea minge la scoala eu din cate stiu nu prea ar avea voie apoi nu stiu. Bafta! 1

| Maryuka explică:

Eu as putea plati, dar e absurd sa coste 80 de lei.