| Cheep a întrebat:

Hei!
Si voi aveti ganduri care va trec rapid prin minte, fara sa vreti si apoi mai greu scapai de ele? Eu patesc asa si nu vreau sa ma gandesc la ele, efectiv incerc sa imi ocup mintea cu altele, insa parca sunt asezate in straturi aceste ganduri. Cel de suprafata la care vreau sa ma gandesc si apoi altul mai profund la care nu vreau sa ma gandesc, dar stiu ca e acolo si mintea nu ii da drumul.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma bucur sa aud asta big grin
Si felicitari ca ai constientizat asta. Nu multa lume o face. Da, gandurile sunt lucruri fizice efectiv ce apar in minte fara sa vrem asta. Asta face creierul.
Tot ce zic acum (aproape tot) sunt idei preluate dintr-o carte, vazute din perspectiva mea.
Diferenta dintre noi si animale (printre altele) este ca ele nu au acele ganduri. Te-ai gandit ce se intampla cand trec doua animale unul pe langa celalalt? Iar dupa nu o sa se mai vada niciodata probabil, chiar daca ar fi ultimele animale de pe Pamant? Nu le-ar pasa. Ele sunt conectate intr-o maniera mai profunda decat intelegem noi cu mediul inconjurator, decat noi.

Lasa totul acum deoparte si stai pur si simplu unde esti. Gandeste-te: Care este primul gand care iti trece prin minte? Daca stai sa te gandesti, o sa vezi ca nu este niciunul. Dar aici este un oarecare paradox, pentru ca daca te gandesti la ceva, automat este un gand. Ideea este sa le lasi sa treaca prin minte, fara sa te agati de ele. Ai un gand, nu il analiza. Incearca tot in acest fel sa auzi linistea de fundal, sigur poti sa faci asta. Cand auzi o melodie, o auzi peste liniste si efectiv auzi melodia. Dar linistea dintre aceste "pauze" ai constientizat-o?

La fel este si cu gandurile. Nu este greu sa scapi de ele, pur si simplu nu analizezi. Nu stai sa pleci cu gandul la ele. Ce te macina? Ceva rau? Este vorba despre o fata (de exemplu)? Cum ar fi daca fata aia ar face asta sau daca ti-ar zice asta. Si apoi ce ar crede despre... Acesta este un scenariu in care mintea iti placa si ramane plecata pana constientizezi iar. La fel este si cu orice activitate pe care o faci si realizezi dupa ca a trecut timpul prea repede si nu l-ai remarcat. Alcoolul, drogurile, sexul... aceste lucruri fac, la fel. Iti astupa in cea mai mare parte, gandurile si ramane acel refugiu, linistea. Dar in ce priveste primele doua lucruri, acelea fac parte din inconstienta.

Ai gandul respectiv, lasa-l asa. Ce mai vezi prin jur? O masa, un scaun? Un televizor? Bun. Vezi? Gandul acela a trecut si nici nu ti-ai dat seama. Poti sa scapi de orice. Doar ca trebuie sa exersezi asta. Meditatia ajuta extrem de mult in acest sens. Sau, cum ai zis si tu, incepi sa faci o activitate si uiti.

Totul se duce, absolut totul se poate uita, doar nu trebuie sa te mai gandesti la el. Este foarte simplu pe masura ce constientizezi asta.

Ar fi mai multe de zis, dar nu stiu daca isi au rostul happy

| MPersephone a răspuns:

Eu am auzit undeva o data ca gandurile care sunt "principale" sunt ale noastre, iar cele care pot aparea rapid si sa treaca se bazeaza pe influentele mediului nostru social.