| anemona01 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, am o problema cu trecutul prietenului meu, deci efectiv parca nu pot sa trec peste faptul ca el a mai avut relatii inaintea mea, mentionez ca el este primul meu iubit. Nu stiu cum sa scap de ideea asta, incerc sa ma obisnuiesc dar imi e greu. Si de multe ori imi tot apar in minte alte fete cu care doar vorbeam, ma simt obsedata de chestia asta si nu stiu cum sa trec peste si sa nu ma mai gandesc.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vrei s-o luam logic?
Cand nu te cunostea, pana sa apari tu in viata lui, el traia intre oameni, intre baieti si fete.Cu care relationa,vorbea,glumea, se certa... unele fete se intampla sa-i fi placut, ok.Da, dar nu te cunostea pe tine, pe acea vreme le cunostea pe ele.Nu are nici o vina, tu erai undeva...in viitor.
Din momentul in care ai intrat in viata lui, orice relatie pe care a avut-o a disparut.
A luat-o de la zero, alaturi de tine, sparand sa fiti fericiti impreuna.De ce tii neaparat sa-i scoti fericirea pe nas,dandu-i in cap cu trecutul lui?
A fost, nu mai este!
Acum esti tu, singura care are importanta.
Niciodata sa nu judeci trecutul nimanui, mai ales cand tu nu erai acolo.
Asa ca, intelege absurditatea gandului tau amar si bucura-te de relatia voastra frumoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa fii geloasa pe relatiile cuiva, mai ales ca au fost INAINTE de relatia cu tine.

Iti dau un sigur sfat: controleaza-ti gelozia fiindca iti va distruge relatia si nu vei putea fii niciodata fericita, indiferent cu cine ai fii in relatie.

Incerac sa intelegi logic, ca-i perfect normal sa avem mai multe relatii de prietenie sau iubire, pana ne gasim partnerul/partnera perfecta, cu care puteam fii fericiti pana la adanci batraneti.

| mihai69 a răspuns:

Răspunsul tău se află a un psiholog.

| dullcat a răspuns:

Buna.Problema e la tine, se bazeaza pe insecuritatile tale, pe care le proiectezi asupra relatiei.Ia in calcul sa mergi la psiholog.Te va ajuta sa te descoperi, sa fii bine cu tine(daca nu poti face asta, nu poti fi bine nici cu altii).

| Emilian65 a răspuns:

Nu te gândi la ce a fost în trecutul iubitului tău și gândește cum va fi relația voastră în viitor.

| VoidEternal a răspuns:

Nici voi nu stiti ce vreti de fapt. Cand nu au baietii experienta, va plangeti de lucrul asta. Daca au mai avut relatii, va deranjeaza si asta. Daca ar fi fost prima lui relatie poate ca nici nu ar fi avut increderea in sine care te-a atras la el, sau nu ar fi stiut nici sa te sarute, sau cum sa se poarte cu tine.

Si tu mai crezi in basmele de adormit copiii conform carora o sa intalnesti dragostea vietii la 15 ani si o sa ramaneti impreuna pentru totdeauna? Asta nu se intampla. In extrem de putine cazuri drumul "lui" si "al ei" merg in paralel pe o perioada foarte mare de timp. Oamenii cresc, se schimba, ajung sa isi doreasca lucruri diferite. Iar in cazul asta, este absolut firesc si normal sa iti gasesti un om care sa fie compatibil cu principiile tale curente. Deci problema ta e absolut ilogica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este perfect normal sa te simti asa si sa ai astfel de ganduri. Este important sa intelegi ca trecutul partenerului tau nu are nicio legatura cu relatia voastra actuala si ca este normal sa fi avut alte relatii inaintea ta. Este important sa comunici cu partenerul tau si sa ii spui cum te simti. De asemenea, este important sa iti dai seama ca aceste ganduri sunt normale si ca nu trebuie sa te simti rusinata sau vinovata pentru ele.

In ceea ce priveste cum sa treci peste aceste ganduri, este important sa iti amintesti de motivele pentru care esti cu partenerul tau si de lucrurile care va unesc. De asemenea, este important sa iti concentrezi atentia asupra relatiei voastre actuale si sa incerci sa nu te mai gandesti la trecut. In cazul in care aceste ganduri persista si iti afecteaza viata de zi cu zi, ar putea fi util sa vorbesti cu un terapeut sau consilier.

Sper ca acest raspuns te-a ajutat.

| newaccountbye a răspuns:

Imi pare rau ca raspunsul meu anterior nu a fost de ajutor. Incearca sa te concentrezi pe lucrurile pozitive din relatia ta cu partenerul tau si sa ii acorzi incredere. Este important sa intelegi ca trecutul partenerului tau nu are nicio legatura cu relatia voastra actuala si ca este normal sa fi avut relatii inaintea ta. Incearca sa comunici cu partenerul tau si sa-ti expui sentimentele. Ar putea fi util sa incerci sa gasesti activitati făcute împreuna, care sa te ajute sa te detasezi de gandurile negative.

| bogdanbucur a răspuns:

Hai sa ne gandim altfel. Tu ai facut ceva cu el?

In cazul in care da.

Acum va despartiti, ulterior iti faci tu alt prieten care va avea aceeasi problema ca si tine acum. sau exista varianta in care il minti si ii spui ca esti virgina?

Atunci ce faci?

Mai bine pentru tine gandeste-te ca ti-a spus despre asta, oricum nu este absolut nimic ciudat, obsesia asta nu te ajuta, marea majoritate a relatiilor se termina din lipsa de incredere unul in altul cand apare gelozia asta obsesiva. incearca sa fii calma, nu ai de ce sa iti faci griji.