| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Acum un an am cunoscut o fata. Totul a fost frumos vreo 2 luni si ceva, apoi dupa ce ne-am vazut, a inceput sa se distanteze, i-am cerut explicatii si mi-a spus ca pune viata profesional pe primul loc si nu e momentul pentru o relatie. Asa ca ne-am urat succes si toate cele bune si ne-am vazut de drum.
Acum, dupa atata vreme, i-am scris din nou intr-o seara si totul era la fel ca atunci cand am cunoscut-o. Parca nici nu a trecut un an. Dupa cateva zile, exact ca atunci, a inceput sa faca aceleasi figuri si copilarisme ca data trecuta. I-am spus ca o plac si vreau sa fiu cu ea dar zice ca nu stie ce simte. Cand ii spun sa ne vedem amana...
E clar ca am gresit sa mai cred ca ar putea fi ceva frumos cu ea daca nu a mers de prima data. Totusi am vrut sa incerc.
Am stat un an cu gandul la ea. Am incercat sa cunosc si alte tipe dar nu am reusit. Am incercat in acelasi mod cum am cunoscut-o pe ea, dar parca ceva nu mai merge.
Ce-i drept, acum sunt mai impacat ca data trecuta, ca am facut tot ce am putut. Doar ca nu stiu cum sa trec acum peste perioada asta. Lucrez si de acasa si nu pot iesi sa cunosc fizic fete noi si nu sunt nici din oras. Nu stiu de ce ma simt asa demoralizat si nu stiu de ce ma tot gandesc la ea. Si parca sunt suparat pe mine, pe situatie, etc. Nu stiu cum sa imi mai ocup mintea. Si la job imi vine ea in minte, de jucat pe PC nu prea mai pot si parca am asa o stare de nerabdare si nu am chef de nimic.
Cum pot sa trec peste situatia asta? Cateva recomandari mi- ar fi de mare ajutor.
Mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NonZarek a răspuns:

Ce a funcționat la mine și am văzut rezultate si la alte persoane, e sa îți găsești activitate pe afara, încearcă sa nu stai aproape deloc în casa, strict cât muncești și te odihnești, apoi mergi afara, plimba-te sau fa ceva ce îți place dar nu sta în casa! Creierul tău se va gândi la ea mult și va fi greu sa o uiți. Dacă poți sa faci și sala, ar fi perfect, sportul te face foarte fericit, te construiește și automat te vei simții altcineva iar fata va fi uitata.

Dacă ai și prieteni, e perfect, ieși cu ei, ajuta mult, chiar dacă simți ca nu prea ești în stare sau nu vrei, nu lasă orgoliul sa câștige, forteaza-te și ieși afara, îți va plăcea după.

Dacă nu vrei sa faci niciuna din cele de sus, oricum o vei uita, garantez 100%, e dificil acum la început fiindcă e proaspătă, dar timpul e cel mai bun medicament și te va rezolva, doar trebuie sa ai răbdare, nu te vei gândi la ea o veșnicie, e doar acum pe moment fiindcă ai sentimente, asa suntem noi oamenii, uneori tind sa cred ca dragostea e un blestem, dar alteori, o binecuvântare. Fii curajos și uit-o, concentrează-te pe viata ta și gandeste-te ca doar una ai, cum zicea the motans: pe capacul de sicriu nu-i buton sa dai replay.
ȘI cum a zis killa într-o melodie: nu ma aplec pentru nimeni am spatele drept.

Toți vom trece prin suferință în dragoste, omul doar asa învață lecțiile de viata importante, suferind și când te vei vindeca, vei realiza și vei râde de tine cât ai stat după o fata care nu merita si vei ști sa îți oferi sentimentele persoanei care te merita și care te vrea!

Ai grija de tine bro, fii tare și sa ne auzim după ceva timp când te-ai vindecat, retine ca nu ești singurul băiat care trece prin asta!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta o ocupatie "afara". Eventual apuca-te de sport.
Incearca sa te integrezi in acel oras, sa-ti faci amici.
Alta dragoste s-ar putea sa nu vina prea curand, ele nu au un ritual, tin doar de noroc si compatibilitate. Savureaza singuratatea, ca e mai buna decat relatiile defecte.

| Drimmero a răspuns:

Nu-ti mai bate capul, nu te place si nu are sens sa mai incerci ceva, atat pentru demnitatea ta si pentru sanatatea ta mentala. Vei gasi pe altcineva cu care o vei inlocui, doar vorbeste si tu cu alte fete, ocupa-te de hobby-urile tale, axeaza-te pe altceva, da-i out din mintea ta prin orice metode, din moment ce vezi ca te tot amana ar trebui sa devina de la sine istorie, sa incepi s-o uiti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate de fapt nu ai facut tot ce ai putut. Ai discutat cu ea cu adevarat despre ce vrea de la o relatie, de la viata, despre cum o poti ajuta tu sa treaca peste ghiuleaua pe care o are legata de picior si ce reprezinta mai ales respectiva ghiulea?

| Lukasssz a răspuns:

Frate tipa aia nu stie ce vrea de la viata, da-o uitarii.

| dinaprilie a răspuns:

Alcool, medicamente.

| Elena9328 a răspuns:

Revino-ti. Daca fata nu vrea. Nu vrea si punct. Stiu ca e greu, dar nu merita sa pierzi timpul. Ai o varsta o viata nu o pierde alergand dupa oameni care nu au ce cauta langa tine. O vei uita
Totul se uita daca ai ambitie vei reusi. Fa ceea ce ti place, asculta muzica. Spui ca nu ti permite timpul sa faci nu stiu ce. Ba da, se poate. Orice se poate daca vrei!

| Radaaa a răspuns:

Da-o in morții ei, urăsc sclifositele astea care tin bărbații pe loc, și eu sunt fata dar când vad figuriste de genu îmi vine sa le scuip, dacă nu ai chef de baiatu respectiv lasă-l fa in pace și nu ii mai Răspunde la mesaje decât sa ii dai de înțeles ca vrei cv cu el și apoi sa-l lasi cu ochii in soare. As zice s-o lasi naibii