| Florin02 a întrebat:

Hei sunt clasa a 12-a si ma gandesc din ce in ce mai serios sa dau la academia de politie dar nu stiu foarte multe despre aceasta... ce imi puteti spune despre admitere etc. FUNDA

Răspuns Câştigător
| splash132 a răspuns:

Poti sa intri pe site-ul lor si vei vedea ce trebuie sa faci. evident e ca si anul trecut.adic proba fizica si scrisa.cea scrisa consta in 3 probe gramatica, o limba straina si istoria romaniei, toate grile, iar cea fizica contine 3 probe 1km in 3, 45 baieti, 50 m in 7 sec parca si aruncatul mingii medicinale 7 m. minge de 4kg, din probele aste se face media aritmetica si intra cel cu nota mai mare sau in caz de egalitate se ia nota de la bac(trebuie sa ai minim 8 media ca sa intri la academie insa nu mai stiu daca la liceu sau la bac, t uiti tu pe site).ce ti-am prezentat eu este pentru sectia de drept a academiei, la care am vrut sa dau anul trecut, dar am auzit din susrse sigure ca cei care au terminat acum 4 ani ina nu si-au dat licenta si nu au loc de munca si m-am orientat catre drept, iar anul acesta e mai drastic avand in vedere ca s-au scos doar 50 de locuri pentru toate specializarile din 200 si de anul trecut. sper sa nu te descurajez, daca asta vrei tu decizi. funda?!