| Anonime a întrebat:

Heii,TPU! Am trecut in clasa a10-a,la filologie si ma gandesc serios sa dau la Academia de politie A.I.Cuza din Bucuresti. Intrebarea este se merita? Adica as vrea sa stiu daca eu, ca fata as putea face fatza.Si puteti va rog,sa-mi dati mai multe detalii?(modul de admitere,la ce dau probele, medii,...) Si salariile am auzit ca sunt bunicele.Ideea e ca mi-ar placea sa lucrez in acest domeniu,dar dupa cum am spus mi-e teama ca nu o sa rezist. Daca este cineva care a terminat acolo,sau invata, il rog sa ma ajute si pe mine. big grin Merci mult.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu conteaza ca esti fata. E ceva de studiat, dar cand iti doresti ceva, presupun ca si lupti ca sa-l obtii.La absolvire vei avea multe domenii din care sa alegi.Dar nu stiu daca esti la curent ca exista o proba sportiva, care este eliminatorie.Bafta!

| Anonime explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da stiu ca exista o proba sportiva, si sincera sa fiu de asta imi este cel mai teama...straight face

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Anonime):

Nu e mare lucru.Nu e barem de performanta, ci doar sa reiese un corp sanatos.Fortificarea corpului nu e necesara doar pentru sustinerea unui examen, ci si pentru mentinerea unui tonus vioi si a unui trup frumos modelat.Asa ca poti incepe cu cateva minute de gimnastica dimineata,miscari in aer liber, ceva alergare la aer curat si din cand in cand cate un,, sprint,, de viteza. Daca iti place sa dansezi, va fi placut.Merita.Bafta!

| Anonime explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc mult pt.incurajare,acum am mai multa incredere ca voi reusi, oricum eu ador orele de sport si fac multa miscare, deci cred ca nu va fi o problema, plus ca mai sunt 3 ani si pot sa ma mai antrenez. big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Anonime):

Draga mea,pegatirea fizica,pentru anumite competitii,se face in regim,,fortat,,prin renuntari si autoimpunerea unui program ce poate deveni stresant la un moment dat.Dar obisnuindu-te cu miscarea,imprimand fiintei tale miscarea ca obisnuinta, ca ceva firesc, conditia fizica-pentru care altii fac eforturi-va deveni pentru tine o a doua natura.Iar cand vei fi pusa in situatia sa,, sprintezi,, vei fi si tu uimita de performanta ta.Bafta si sa ai o viata frumoasa!

| Anonime explică (pentru Danut_Popa_1961):

Va multumesc mult!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai ambiţie, vei putea.
Trebuie să înveţi mult, dar va fi o plăcere, dacă ceea ce vei face îţi va plăcea.