| Strugariu1010 a întrebat:

Hei sunt clasa a8a si sunt foarte stresata cu examenul desi ma descurc la romana, doar ca la mate sunt praf, la algebra nu ma descurc deloc, si la grometrie stiu doar sa desenez desenele gen prisma cub piramide etc, si cu toate astea imi este super frica la examen. Un sfat ar fi binevenithappy. Multumesc

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Cauta pe net ce s-a dat in anii trecuti, gasesti si rezolvarea. Ar trebui sa vb cu parintii si sa faci putine meditatii. De obicei, profesorii stiu pe ce sa se anexe. Bafta!

| cossy19 a răspuns:

Sfatul meu ar fi( eu sunt pe a 10a, am luat 9, 80 la examen si la rom si la mate) sa lucrezi cate putin in fiecare zi, chiar daca ti se pare la inceput nesemnificativ, mai ales la mate. Concentreza-te asupra aspectelor pe care nu le cunosti si incearca sa le aprofundezi. Daca nu faci meditatii incearca sa iti fii propriul profesor. Fii atenta la ore, intreaba ceea ce nu intelegi, gaseste un sens logic la ceea ce se face acolo. Cel mai important e sa nu pleci cu ideea: nu imi place, ci sa incerci sa iti dai toata silinta! Alt sfat ar fi sa micsorezi orele de stat pe telefon si calculator, pentru a putea exersa. E doar anul asta, gandeste-te ca pe a 9a vei putea sa faci "ce vrei"! Asa ca impune-ti unele lucruri, lucreaza dupa anumite principii si vei avea progrese! Mult succes!