| MariaStoica112 a întrebat:

Hei... Sunt Maria si am 14 ani.
De curand am inceput scoala (stau in Germania) si avem un coleg nou. Din "fericire" sta cu mine in banca. Stiu, suna a clișeu dar ma simt foarte intimidata si nu vorbesc toata ziua. Mi-e foarte greu sa ma integrez din moment ce vin dintr-o alta tara.
Bun... Chestia e ca, atunci camd vin acasa ma simt oribil in sensul ca imi vine sa plang. Pur si simplu mi se pune un nod in gat si nu mai pot sa respir si plang și ore intregi.
Nu stiu daca are ceva in legatura cu venirea noului coleg. Cred ca e din cauza faptului ca ma simt presată de parintii mei.
Am nevoie de explicații. Oare sufăr de vreo depresie?

2 răspunsuri:
| ThePowerlifter a răspuns:

Buna! Pari ca ai o gandire de copil, adica stai in Germania, cred ca au un invatamant mult mai bun. Incearca sa vezi in viitor, adica s-ar putea sa iti fie mult mai bine acolo decat in Romania. Eu personal mi-as fi dorit sa ma nasc intr-o tara mai dezvoltata, as fi avut mai multe oportunitati si lucrurile in general sunt mai bune. Pari timida, dar asta te va ajuta sa treci peste timiditate clar pentru ca va trebui sa vorbesti o alta limba. Incearca prin lucruri mici sa vorbesti cu el sau cu oricine altcineva pe care iti place tie, si sa nu te intereseze niciodata ce cred altii despre tine. Tine minte asta, ca altfel nu poti face nimic ca gandeste X nu stiu ce despre tine. O sa te judece oricumwinking. Incearca sa treci peste astea la 14 ani, si iti va fi mult mai bine cand vei fi mai mare.

| Andreea_Deea_1996_AntG a răspuns:

Buna, si eu am trecut prin acelasi lucru, pe la 14-15 ani m-am mutat in canada cu parintii mei si cand am inceput scoala nu cunosteam pe nimeni si in limba Franceza ( limba care se vorbeste aici ) nu stiam nici sa zic "Buna ziua ". Eu nu cred ca este depresie, ci doar faptul ca tu simti ca ceilalti se vor uita urat la tine daca nu vorbesti corect. Eu zic sa incerci sa fii mai deschisa cu ei, strainii se simt bine cand cineva care nu vorbeste limba lor materna incearca sa o invete si asta in doar cateva luni de zile vorbesti aproape la fel de bine ca ei. Un sfat de-al meu ar fi sa iti gasesti un prieten / prietena romanca. Cand vorbesti in limba ta cu cineva e diferit, poti barfi, poti "injura", practic poti spune orice. Nu privi negativ lucrurile, nimic rau nu se poate intampla, mai ales intr-o tara precum Germania. Trebuie sa fii increzatoare si sa te comporti asa cum o faceai si in Romania. Sper ca te-am ajutat si ca de acum incolo te vei simti mai bine happy ( Scuze pentru greselile de ortografie)