| Psihotiquew a întrebat:

Hei, toată lumea.
Cred că am o problemă şi aş avea nevoie de ajutor din partea voastră.
Am impresia că sunt anti-socială.
Ies afară cu amicii şi simt nevoia să stau pe telefon, nu să vorbesc cu ei şi cred că asta i-a îndepărtat de mine. În sensul că, mă cam ignoră, parcă aş fi invizibilă. Ei vorbesc între ei şi când îşi mai amintesc şi de mine vin şi mă întreabă chestii.
Cred că, fără mine sau cu mine, e tot aia pentru ei.
Ei sunt foarte sociabili, vorbesc întruna şi se distrează şi de-astea. Dar eu nu ştiu cum să fiu aşa şi cred că e o problema.
Nu ştiu cum să mă fac plăcută şi asta e frustrant. Simt nevoia să mă izolez.
Nu ştiu ce să fac. Mersi că aţi citit.

Răspuns Câştigător
| Metalheadforever666 a răspuns:

Dezvolta-ti abilitatile sociale(zambeste,priveste in ochi persoana cu care vorbesti,nu te lasa distras de alte lucruri cum ar fi telefonul, nu-i judeca pe altii etc.). Esti o persoana introvertita asa ca simti uneori nevoia de a te izola, este perfect normal pentru introverti, daca ceilalti nu iti inteleg nevoia de a te izola uneori sau te ignora si atunci cand esti sociabila si voioasa, atunci gaseste-ti alti prieteni.

3 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Esti asociala, nu antisociala.
Nu-i asa rau. Stai cu cine te simti confortabil, iesi doar cu o persoana si nu cu mai multe in acelasi timp. Cred ca nici tu nu vrei sa iesi cu un grup si sa fii de umplutura, nu? Scaneaza cu atentie si da-ti seama fata de cine crezi ca te poti apropia cel mai mult, o persoana care sa-ti caute compania si careia sa ii placa sa stea cu tine

| seth2016 a răspuns:

Nu esti antisociala. Doar te izolezi. Normal ca nu te baga in seama daca tu stai pe telefon.

Si tu stai pe telefon ca sa pari ca te baga cineva in seama.

Ca sa iesi din cercul vicios propune-ti sa stai de vorba cu fiecare din gasca ta, in parte, cand il prinzi ca nu vorbeste cu nimeni.

Mai poti sa le spui sa te bage si pe tine in seama si ca vrei sa vorbesti mai mult cu ei. Ei pot sa te ajute.

| Elenina356 a răspuns:

Buna. Incearca sa incepi tu diverse subiecte cand eesti intr-un grup mai mare sau ramai in grupuri mai mici (1-3 prieteni) pana devi mai increzatoare.
Ai putea sa incerci sa cunosti persoane noi, in caz ca crezi ca ideile tale nu mai coincid cu ale prietenilor tai.