| danutzamika a întrebat:

Am perioade cand ma simt foarte singura chiar daca am prieteni. simt nevoia sa ma izolez si am senzatia ca ei ma ignora, ca nu ma apreciaza ca vor sa rada de mine. stiu ca gresesc. cum pot sa imi schimb comportamentul?

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Acum peste 100 de ani lumea intrega spunea ca omul nu va putea zbura niciodata, ca e o tampenie sa crezi asta. 2 frati si nu numai ei nu au vrut sa auda de parerea lumii si au construit aparate cu care au reusit sa zboare. La 9 martie 1934 la o margine saracacioasa de Moscova intr-o baraca de lemn cu lumanari pentru lumina s-a nascut Iuri Gagarin. Ca sa creasca si sa nu moara de foame fura oua din cotetul vecinilor. La varsta de 25 de ani a fost primul om de pe Terra care a zburat in spatiu, s-a inscris pe orbita, a inconjurat pamantul si a stabilit peste 100 de recorduri din care multe nu au fost doborate nici azi. Toti oamenii astia au avut doar 2 maini si 2 picioare ca toti ceilalti dar au crezut in ei mai mult decat orice. Nimeni nu iti poate pune limite in viata mai mult decat o poti face tu. Cel mai mare dusman in dezvoltarea personala esti numai tu daca nu realizezi ca esti un om care poti avea puteri uimitoare. Trebuie doar sa-ti doresti asta.
https://www.youtube.com/watch?v=8O6lsR4jIew

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Genial raspuns. (nu sunt ironic)

| WaterDrop a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi tu nimic.Esti perfecta asa cum esti acum.Trebuie sa-i schimbi pe ei cu altii, asta este tot.Vei intelege cand vei mai creste happy

| Divy a răspuns:

Singurătatea e o stare, dată de lipsa comunicării.
Ai nevoie să comunici, iar comunicarea înseamnă iubire, iar iubirea este Dumnezeu.
Nu înțeleg prea tare problema cu care te confrunți tălmăcind scripturile și nepricepând adevărul.
Câți ani ai?

| eluveitie13 a răspuns:

Din cauza ca prietenii tai nu te apreciază sau asa ti se pare tie simti nevoia sa fii singura dar de fapt nu-ti doresti sa fii singura. De fapt iti doresti multi prieteni in jurul tau, sa fii iubita si sa depinda de tine intr-un fel sau altul. Ce trebuie sa faci este sa te autocunosti pe tine, si sa te gandesti la ce esti buna si la ce nu in relati cu ceilalți. Dupa aceasta calitatile pe care le ai dezvolta-le atunci când te intalnesti cu prietenii. Demobstreaza-le ca esti o prietena adevărată si chestii dintr-astea. Dar înainte de toate cauta conexiunile dintre tine si prietenii tai. Te simti bine in preajma lor? Crezi ca fără ei viata ta s-ar schimba in rau sau in bine? Daca nu ti se par a fi prieteni adevarati, e plina lumea de oameni si poti sa gasesti oricând un prieten, dar unul adevărat ceva mai greu. Tine la prietenii adevarati, nu da cu piciorul intr-o relație de acest gen.

| WeZo a răspuns:

E posibil sa si ai dreptate

| Ghideon a răspuns:

Încearca să fii mai sociabila. Încearca sa deschizi un subiect de discutie. Încearca să-ţi faci prieteni noi.