| 123Anonima123 a întrebat:

Hei TPU
Am 15 ani, 1.52 si 45 de kg
Menționez ca sunt fata
Cu greutatea nu ma îngrijorez, dar in schimb înălțimea ma macină de ceva timp
Am prietene care au 13, 14 ani si au peste 1.60
E normal?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este normal!
Din pacate, inaltimea este un element mostenit de la parinti, care nu se poate modifica acum, mai ales ca fetele cresc pana la 16 ani.
Posibil ca fetitele alea de 13-14 ani, sa aiba parinti mult mai inalti ca ai tai!

Daca te trezeai pe la 12-13 ani sa te apuci de un sport, ai fii putut influenta cumva cresterea, dar acum, este cam tarziu pentru tine.
Uite, am gasit un calculator de inaltime care, se pare ca-i destul de bun.
Ai formula aici, tu doar pui inaltimile corecte si vezi care va fi inaltimea ta:

(inaltimea tatalui in cm + inaltimea mamei in cm - 13cm = inaltimea fetei

Pentru baiat se calculeaza diferit, adunandu-se 13cm:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13cm) = inaltimea baiatului

sursa:
http://www.desprecopii.com/......sterii.htm

| MihaiNicu23 a răspuns:

E normal pentru ca ia doar 15 ani, iar pana pe la 20 de ani mai ai timp sa cresti.

| DenisaAlexandra2005 a răspuns:

Sigur ca este normal! Un cuplu cu o fata pitica si un băiat înalt e cel mai dragut! ❤