| Iionela23 a întrebat:

Hei TPU
Am inceput sa o urasc pe mama ma face in toate felurile...
Cand se cearta cu tata isi varsa nervii pe mine ma face curva, panarama (am 12 ani) o urasc, cateodata imi doresc sa mor.
Ma intreb mereu de ce exist, vreau sa mor, doar pe tata il mai am aprpape de mine. Ieri m am certat cu ea si ma facea in toate felurile si eu i am zis "esti nebuna?" si ea a inceput sa strige ca nebuna ca nu o respect.
Spuneti mi o modalitate cum sa o suport?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Salve! Ai o problema serioasa in cazul asta. Eu am avut-o, si o mai am inca! Am trecut de varsta adolescentei, dar tot am o relatie proasta cu maica-mea, care proceda exact ca maica-ta! Daca nu pui capat rapid acestei situatii veti fi toata viata ca doua straine, ba mai mult, sunt sanse mari sa ajungi sa o urasti, ea sa te urasca pe tine!
Nu mai spun de alte prostii pe care le-ai putea face sub presiunea certurilor zilnice cu ea! Deja ai pomenit una, sinuciderea, idee la care TE ROG DIN SUFLET sa renunti! Ca solutii acum, trebuie sa faci cam ce n-am facut eu, ai discutat cu tatal tau ce se intampla? El ce parere / atitudine are? Este una dintre putinele persoane care poate interveni in relatia dintre tine si mama ta! Fa tot posibilul sa ii explici ce ti se intampla!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-o baga in seama si spune-i tatalui tau ce patesti cu ea. Nebagarea in seama o face mai mult sa inebuneasca.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca se iti ocupi timpul, astfel vei interactiona mai rar si mai putin cu ea. Cu timpul, procedand asa se poate sa scada animozitatea si sa incepeti sa va intelegeti mai ales ca si tu te vei maturiza. Aliaza-te cat mai puternic cu tatal tau care te intelege.

| lBroken69 a răspuns:

Ai trăit atât timp cu ei, mai poţi trăi 6-7 ani.
Ar trebui să vorbeşti pe un ton normal tot timpul cu ei, indifirent că urlă sau nu, doar fă asta.Nu mai pune la suflet orice spun, petrece mai mult timp cu prietenii.Ascultă muzică,ieşi afară, încearcă să eviţi să fi prin preajma lor. Oricum e destul de urât să vorbeşti ca fată aşa cu părinţii.
Poţi petrece mai mult timp cu ea, o ajuţi să facă de mâncare, curat în casă, te duci cu ea la cumpărături.
Crede-mă la un moment dat o să se plictisească ea să urle.
Mult noroc!

| cineva666 a răspuns:

Aiurea situatia in care esti. este dureros ca persoana care ti-a dat viata sa se poarte asa cu tine inloc sa-ti ofere iubire sad. nici eu nu am avut o copilarie frumoasa dar prefer sa nu vorbesc despre asa. stiu ca este greu dar..incearca sa nu mai pui totu' la suflet pentru ca asta-ti face rau, incearca sa vorbesti cat mai putin cu ea si cand te cearta nu ii raspunde happy pleaca in camera ta si gata. ca se cearta cu tatal tau nu este o scuza... sa iti vorbeasca asawinking.

| cineva666 a răspuns:

Oricat de greu ti-ar fi. nu trebuie sa-ti doresti moartea... o sa treci si peste asta happy. e cam aiurea ca esti micuta si nu ai cum sa o onorezi cu absenta ta adica sa pleci de acasa daca tot nu te suporta. trebuie sa mai ai rabdare happy. e bine totusi ca te intelegi bine cu tatal tau happy

| kristinne a răspuns:

Ignoro, vezi-ti de viata ta, fiindca asta conteaza. Incearca sa te ocupi cu ceva care te va distrage. Succese si nu te descuraja!

| Ionelauser a răspuns:

Asta patesc cu tata. ma face vagaboanta si chesii din astea daca ies de la vreo 1-2 ziua si stau pana la 6 afara -_- si ma enerveaza dar nu il bag in seama asa trebuie sa faci si tu baga-ti castile in urechi si intra in lumea muzicii acolo nimeni nu te mai deranjeaza happy :* bafta laughing

| Cata674 a răspuns:

Ha ha, si mama e recalcitranta iar eu o fac sa rada si gata cu cearta!