| karlikuicsddd a întrebat:

Salut din nou, TPUhappy. As vrea sa ma ajutati cumva. Azi m-am certat cu mama dintr-o mare prostie. Cearta a inceput doar din motivul ca mi-am uitat cheia de la casa in geanta desi ea avea cheia ei la ea. Apoi eu i-am explicat un pic mai rastit ca am anuntat-o ca nu voi lua geanta dupa mine. Si asa a inceput toata cearta. A inceput sa generalizeze ca de mica sunt rea si raspund mereu si eu m-am enervat foarte rau [ din cauza ei am ajuns sa fiu cu nervii al pamant ] si i-am spus " BINE, GATA MAMA, AM INTELES!". Apoi a inceput sa imi spuna ca nu ma mai lasa afara, nu mai imi da niciun ban de cheltuiala iar eu am inceput sa plang [ sunt rac, o persoana emotiva/sensibila]. Apoi bunica m-a chemat in bucatarie sa imi dea sa mananc si m-a intrebat ce s-a intamplat pentru. ca ne auzea ca ne certam. I-am spus ca deja nu o mai suport pe mama, deja incep sa o urasc mai degraba decat sa o iubesc. si ea[mama] a ascultat la usa tot ce am vorbit cu bunica si a venit la mine, mi-a dat o palma si mi-a spus ca din momentul acesta eu nu mai sunt fiica ei, sa nu mai apar niciodata in fata ei, sa ma duc la tata in America [ Parintii mei s-au despartit si tata acolo s-a stabilit acolo], sa plec din casa ca nu mai are nevoie de mine. Acum intrebarea este ca. Ce sa fac? Unde sa ma duc? Cum ma voi descurca? De ce se comporta chiar asa? Mentionez ca mereu cand ne certam ma face in toate felurile crying. Ajutati-ma VA ROG FRUMOS!

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

In primul rand, incearca sa te linistesti si sa nu te mai gandesti la ce e mai rau, pentru ca indiferent de ce se intampla, nu cred ca mama ta a vorbit serios, sa vrea sa pleci de la ea. Cred ca esti singurul copil si ce alta bucurie mai mare are un parinte daca nu copilul sau? Si eu am avut probleme cu mama, ne certam des si eram pusa in situatii asemanatoare, dar de multe ori e numai gura de ei (de parinti). Sfatul meu este sa incerci mereu sa ramai calma, si chiar daca te doare ceea ce spune, sa incerci sa nu pui la suflet si mai ales sa nu crezi ca chiar vorbeste serios. Cand e mai calma si aveti o perioada mai buna, incearca sa vorbesti cu ea si sa ii propui sa nu va mai certati si sa va intelegeti una pe alta, mai ales ca sunteti doar voi doua (ma refer ca tatal tau e plecat). Incearca sa-i atingi latura sensibila si sa o convingi ca nu se merita sa iti vorbeasca urat, pentru ca numai pe tine te are. Cel putin ai un avantaj ca poti sa te consulti cu bunica ta, poate si ea ar putea incerca sa vorbeasca cu mama ta sa inceteze sa se mai poarte cu tine astfel, pentru ca asa nu va face decat sa te indeparteze si mai mult. Si de fiecare data cand iti trece prin cap ca o urasti, gandeste-te ca esti norocoasa ca traieste si ca e sanatoasa si cred ca vei reveni la sentimente mai bune. Succes si nu te descuraja, cu timpul relatiile se vor ameliora, sunt convinsa de asta. big grin

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Banuiesc ca mama ta este singura acum, ca ea este si "tata" si "mama"? Este o presiune formidabila asupra ei, din cauza asta a ajuns sa se poarte asa. Si tu nu ajuti deloc la linistirea situatie daca raspunzi mereu. Invata sa taci, chiar cand ai avea dreptate, nu cauta sa iesi tu deasupra. Si apoi, mamei tale ii trebuie o iesire, undeva sa scape de tot stresul si nervii acumulati. Incearca sa o convingi sa mai iasa, cred ca tu si bunica ta puteti avea grija de casa in timp ce mama ta ar merge undeva, o saptamana, la munte. Sau poate mergeti toate undeva, numai sa scape mama ta de problemele ei.
P. S. Nu vreau sa-mi iei asta in nume de rau, eu insa asa cred, ca mama ta are nevoie de cineva in viata ei, este greu pentru ea sa nu fie iubita. straight face

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu e chiar asa de usor sa treci prin asa ceva.
eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea, ca poate esti asa "rea" din kuza lor ca s-au despartit si ea ar trebui sa se poarte cu tine fff frumos, ptk daca ai plec nu ar pootea sa stea fara tine[bineinteles doar o amenintare] sa nu faci greseala sa pleci. pentru ca orikt ar fi de irascibila mama e tot mama. Incearca sa o asculti. si sa verifici daca asculta in timp c vb despre ea cu bunica ca sa numai iasa alte certuri.kiss
Te-am pupat si numai pune la suflet tot ce-ti spune, ca nu spune din suflet zice la nervi, Asa fac si eu tongue.
App daca vrei, ajuta-ma cu o funditatongue

| Minks a răspuns:

In adolescenta majoritatea oamenilor au avut probleme in familie. Certuri, neintelegeri, etc. Nu stiu ce sa zic, si eu ma mai cert si acum cu mama, dar nu ajunge in punctul in care sa-mi zica ca nu mai sunt fi-su' sau alte prostii. Poate si mama ta are nevoie de intelegere (sa incerci sa n-o mai superi). Se vede ca e o persoana care se enerveaza din orice. Ar trebui sa mai lasi de la tine, sa nu mai tipi la ea, sa nu mai zici nimanui ca o urasti fiindca in definitiv e mama ta, si oricate ti-ar face trebuie inteleasa. In al 3lea rand poate chiar trebuie sa iei o pauza, sa te duci pe la tatal tau in America. Multa bafta si sper sa nu mai ai probleme.

| Marijuana a răspuns:

Ia fi tu atenta iubitha fa`ti bagajelul si zi ca pleci la tatal tau. O sa`si dea seama ca a gresit cand si-a varsta nervii pe tine si nu o sa mai faca asa. Succes te-am:*

| Ballet a răspuns:

Cea mai mare bucurie a unei femei este sa aiba o fiicahappy care daca o enerveaza, chiar daca zice lucruri prostesti, tot o iubeste. so, nu cred ca mama ta a vorbit serios, sunt sigura ca a spus-o la nervi, ii va trece, tu sa nu te gandesti sa-ti faci bagajele sau ceva de genul, s-ar putea s-o evervezi mai rau, + ca un parinte nu are voie sa-si arunce copilul in strada, sunt de acord cu eu draguta, poate e stresata, + ca e greu cand iti cresti singura copilul. (fara tata) deci intelege-o. o sa fie totul okhappy

| eububu a răspuns:

Nu uita ca cearta a inceput doar de la o prostie cu cheia din geanta oricum toata vina e a mnamei care este mult prea sensibila si nu a inteles ca tu iai spus bunicii tale doar ce simteai atunci si poate ca tu nu te gandeai chiar asa

| karlikuicsddd explică:

Chestia e ca de cand a aparut fratele meu [scuze ca am uitat sa mentionez ca am un frate de doi ani], de cand si-a gasit pe altcineva, de cand ne-am mutat in bucuresti, eu sunt mereu de vina, eu fac orice pas gresit, eu fac mereu toate prostiile pe care de fapt fratele meu le face. Si nu stiu ce sa zic. Va multumesc mult pentru ajutor, nici nu stiu cui sa dau fundita. la toti vi-as da pentru ca toate raspunsurile si ajutoarele sunt folositoare. Multumesc mult!

| eme a răspuns:

Of. e greu si incerc sa te inteleg cu toate ca numai tu sti ce e in sufletul tau. oricum incearca sa stai de vorba cu ea intr-o zi cand e calma, explica-i ceea ce simti tu cand mereu va certati si se ia de tine. fa-o sa inteleaga ca daca ai spus lucrurile acelea bunicii tale au fost la nervi, nu au fost spuse din inima.Chiar daca ea poate nu se arata in fata ta, si continua sa fie rece si recalcitranta, nu te da batuta.Continua sa vorbesti frumos, sa ii explici cum ai vrea tu sa se comporte, sa te inteleaga. sa fiti ca 2 prietene. Poate. poate."o dai pe brazda". vorba aia! Sau poate daca vorbesti cu bunikca ta si ii spui ce ai pe suflet, o sa vorbeasca cu mama ta si o face sa se schimbe.nu stiu ce sa zic. Tu oricumm fii tare, nu te da batuta ca nu merita sa te lasi asa usor invinsa. Te pup si bafta

| ~(●.●)...тαηуσσтzα...(●.●)~ a răspuns:

Uite, mai intai, vreau sa spun ca IrinaAndreea are dreptate - incearca sa te linistesti! Vreau sa spun ca cel mai bine ar fi sa discuti cu ea, sa incerci sa indrepti situatia! Tu esti cea mai mare bucurie a ei. Eu nu cred ca a vorbit chiar asa de serios! Adica, a fost putin nervoasa pe moment dar sigur relatia dintre voi se va imbunatati!
Vreau sa iti urez succes! O, si nu uita, sa nu te dai batuta (daca tu chiar ti la ea)! :*