| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul tau.Am 15 ani si,ei bine,toti prietenii mei fumează. Tot timpul eu sunt : "Fata lui mami!" doar pentru ca nu fac ce fac ei. As vrea sa ma apuc de fumat dar stiu ca ma voi îmbolnăvi si un pachet de tigari costa cam cat un suc si o prăjitură.Ar putea cineva sa imi descrie senzatia de la primul fum de țigară? Chiar vreau sa stiu daca merita sa fac asta. Va rog, comentarii si răspunsuri constructive! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Daca toti "prietenii" tai (scriu in ghilimele pentru ca daca ar fi prietenii tai nu te`ar indemna sa faci asta, dar asta este o alta discutie), s`ar arunca de pe bloc, ai face`o si tu ca sa te accepte? Partea proasta e ca ei ar fi morti si nu ai putea primi acceptarea lor.Cam acelasi lucru se va intampla si in cazul fumatului doar ca va dura putin mai mult, ei nu vor mai fi cu mult inaintea ta si nu cred ca iti va mai parea rau atunci happy.
Invata sa alegi pentru tine in viata, nu sa-i lasi pe altii sa te controleze.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tragi in piept ai sa te ineci si ai sa tusesti zdravan. Te va lua ameteala, ai sa te ingalbenesti la fata si posibil si un mic lesin. Nu-ti recomand sa faci prostia asta.

| NH4OH a răspuns:

Nu înseamnă că și tu trebuie să te apuci doar pentru că prietenii tăi o fac. Dacă tu simți că vrei să încerci, să te apuci din asta mai întâi documentează-te.
Există 2 tipuri de oameni :
- ăia care pufăie ( care nu trag fumul în ei și doar se joacă pentru că le e frică să tragă )
- ăia care chiar trag.
Când tragi primele dăți o să te înneci mai mult ca sigur, dar cu timpul o să te înveți. Este o parte neplăcută și aceea că te ia amețeala, ți se îngreunează capul și picioarele, simți că o să pici, senzația asta durează cam 1-2 ore, apoi o să ți se facă rău, greață.
Cel puțin, așa mi s-a întâmplat mie prima dată, ăsta e sentimentul de început.
Mie nu îmi place să fumez, decât la ocazii sau când chiar nu am ce face și îmi mai rămân variante din-astea penibile.
Dacă fumezi câteva luni, un an, nu afectează, dar o dată ce te apuci și te ții 2-3 luni, apoi nu o să mai simți nimic de la țigări și o să fumezi din obișnuință, dintr-o rutină și nu o să mai poți să te desparți laughing
Eu aș zice să te calmezi.

| Ciumpi35 a răspuns:

Nu te apuca de fumat că așa zic alții. Dacă vrei tu să încerci, experimentează, dar nu te lăsa împinsă de părerea altora.